Systemy ociepleń natryskowych z pianki poliuretanowej (PUR) są obecnie jedną z wiodących opcji izolacji termicznej. Ponadprzeciętna ochrona przed włamaniem, szybkość aplikacji oraz możliwość docieplenia dowolnego elementu konstrukcji budynku to tylko niektóre z powodów, dla których tak wielu inwestorów wybiera termoizolację piankową jako alternatywę dla tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych.

Instalacje Termiczne Kamil Głuch oferuje szeroką gamę topowych produktów i systemów do izolacji natryskowej dostępnych na terenie Grójca i Radomia . Wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów pozwalają nam na opracowanie najbardziej wydajnych, przyjaznych dla środowiska, niezawodnych natryskowych systemów izolacyjnych i dociepleń dla wymagających klientów.

ocieplanie poddasza pianką PUR - Grójec - Izolacja pianką
ocieplanie poddasza pianką PUR – Grójec – Izolacja pianką

Pianka natryskowa – właściwości materiału

Od dawna wiadomo, że powłoka poliuretanowa jako materiał termoizolacyjny sprawdza się doskonale. Popularność tego typu rozwiązania wynika bezpośrednio z właściwości fizykochemicznych pianki PUR. Jednym z najpopularniejszych jest tworzenie konstrukcji o ekstremalnej odporności na włamanie, dużej gęstości i objętości, umożliwiającej skuteczną izolację wnętrz mieszkalnych przed wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Z biologicznego punktu widzenia jest to materiał w pełni odporny na rozwój pleśni i grzybów. W piance PUR nie mogą zadomowić się również gryzonie. Pianki PUR stosowane w natryskowych systemach ociepleń są również całkowicie pozbawione szkodliwych chemikaliów, co czyni je materiałami przyjaznymi dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Gdzie jest stosowana izolacja natryskowa?

Biorąc pod uwagę powyższe parametry oraz szeroki wachlarz zalet tego materiału nie dziwi tak szerokie zastosowanie natryskiwanej pianki izolacyjnej. Z jego pomocą można wykonać zarówno kompleksowe ocieplenie budynku, jak i jego docieplenie lub termomodernizację. Izolacja termiczna natryskiwana z pianki PUR nadaje się m.in. do ocieplania dachów skośnych, dachów płaskich, fundamentów, zewnętrznych ścian nośnych, ale także stropów w budynkach mieszkalnych, handlowych, handlowych i przemysłowych.

Kluczowe zalety natryskowej izolacji termicznej pianką PUR

Decyzja o wstrzyknięciu izolacji z pianki poliuretanowej przyniesie inwestorom szereg wymiernych korzyści – zarówno pod względem finansowym, jak i zwiększonego komfortu życia. Do najważniejszych zalet pianki natryskowej PUR należą:

  • doskonałe właściwości termoizolacyjne,
  • zapewnienie oddychalności przegród dzięki paroprzepuszczalnym właściwościom pianki PUR,
  • szybki i łatwy montaż izolacji, precyzyjna aplikacja do najbardziej niedostępnych spoin,
  • zapewnienie jednolitej gęstości i ochrony materiału w dowolnym miejscu,
  • skuteczna eliminacja ryzyka powstawania mostków termicznych poprzez wprowadzenie piany w każdą szczelinę,
  • bezszwowy charakter izolacji natryskowej,
  • izolacja natryskowa w pełni przyjazna środowisku i gospodarstwom domowym.

Izolacja natryskowa PUR a tradycyjne systemy ociepleń

O przewadze poliuretanu natryskowego nad alternatywnymi systemami ociepleń najlepiej świadczy połączenie właściwości natryskiwanej pianki PUR z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak styropian czy wełna mineralna. Bezszwowa konstrukcja pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła i generuje znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania. Izolacja z pianki natryskowej praktycznie eliminuje wszelkie nieszczelności, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tradycyjnych systemów izolacyjnych. Kluczowe różnice pomiędzy pianką PUR a wełną mineralną a innymi produktami przedstawia poniższa tabela.

ocieplanie poddasza pianką PUR - RADOM - Izolacja pianką
ocieplanie poddasza pianką PUR – RADOM – Izolacja pianką

Ochrona przed przenikaniem izolacji z pianki poliuretanowej

Chociaż powyższe porównanie pokazuje znacznie lepsze lub zbliżone parametry izolacji we wszystkich kluczowych aspektach, szczelność jest najważniejszym powodem, dla którego izolacja natryskiwana jest tak powszechnie doceniani inwestorzy. Główną zaletą natrysku pianki PUR jest oczywiście możliwość jej precyzyjnego nałożenia na dowolną powierzchnię – nawet w najbardziej niedostępne zakamarki. Inwestorzy decydujący się na systemy dociepleń z tradycyjnych materiałów płytowych często mają problem z precyzyjnym ułożeniem wełny lub styropianu w najmniej dostępnych miejscach, co znacznie obniża wydajność systemu dociepleń. W przypadku poliuretanu natryskiwanego, który również ma zaletę jednorodnej i solidnej konstrukcji, takich problemów nie ma, dzięki czemu na całej izolacji nie powstają szczeliny ani spoiny. Nawet wielokrotne objętości pianki PUR podczas natrysku w połączeniu z szybkim utwardzaniem gwarantują doskonałą ochronę przed penetracją całego systemu oraz jego długotrwałą stabilność.

ocieplanie poddaszy pianką PUR Grójec
ocieplanie poddaszy pianką PUR Grójec

Jak izoluje się piankę poliuretanową?

Proces wtrysku pianki poliuretanowej realizowany jest przy użyciu nowoczesnych agregatów i maszyn do precyzyjnego, równomiernego nakładania produktu. Ze względu na konieczność użycia specjalnego sprzętu nie ma możliwości wykonania tej operacji oddzielnie, jak ma to miejsce w przypadku ocieplenia styropianem lub wełną mineralną. Sama aplikacja pianki PUR jest bardzo szybka i już po kilku sekundach pianka osiąga wymaganą objętość i twardość oraz równomiernie wypełnia wszelkie ubytki i zagłębienia. Efektem jest powierzchnia ok. 100 m 2 można całkowicie zaizolować termicznie natryskową pianką PUR w nie więcej niż kilka godzin.

W przypadku zewnętrznej izolacji natryskowej konieczne jest zabezpieczenie pianki kolejną warstwą farby lub lakieru w celu zabezpieczenia warstwy izolacyjnej przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV oraz zapewnienia jej efektownego wyglądu przez długie lata.

Przebieg czasu a parametry termoizolacyjne pianki PUR

Jedną z ciekawszych kwestii dla osób rozważających wtrysk pianki PUR jest to, jak taka izolacja zachowuje się po kilku latach eksploatacji. Nowoczesne produkty stosowane w systemach natryskowych (zwłaszcza pianki otwartokomórkowe) gwarantują zachowanie ich parametrów termoizolacyjnych na długie lata. Dzięki temu, że natryskiwana pianka izolacyjna prawie się nie starzeje, jej zastosowanie nie spowoduje utraty właściwości termicznych, niezależnie od tego, ile sezonów upłynęło od momentu ocieplenia.

ocieplanie poddaszy pianką PUR Radom
ocieplanie poddaszy pianką PUR Radom

Wpływ izolacji natryskowej na zdrowie i środowisko

Oprócz długiej żywotności, kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem systemu izolacji pianką PUR jest jego przyjazność dla środowiska. Wysokiej jakości materiały, takie jak pianka natryskowa, spełniają surowe normy środowiskowe i higieniczne. Dzięki temu można ich używać bez obaw o wprowadzenie do ich domów chemikaliów szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Pianka PUR jest materiałem wolnym od alergenów, kurzu i zgniatania, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego.

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe z pianki PUR?

W przypadku systemów, takich jak izolacja natryskowa, koszt serwisu może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: rodzaj wybranej pianki PUR, powierzchnia oraz rodzaj izolacji. W przypadku termoizolacji natryskowej cena zależy również od kosztów robocizny, które podobnie jak ceny materiałów mogą się znacznie różnić w zależności od regionu kraju.

Mając na uwadze, że pianka natryskowa ma być stosowana w budynku przez wiele lat, warto zadać sobie pytanie, czy cena usługi powinna być jedynym czy najważniejszym kryterium przy wyborze dostawcy i konkretnego systemu? Co ważniejsze, izolacja termiczna natryskiwana pianką spełni oczekiwania domowników i zapewni odpowiedni standard użytkowania.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz