Montaż okna plastikowego w murze, rozwiązania izolacyjne okien

Okna plastikowe dawno wyparły stare drewniane okna z niską szczelnością. Ostatnio jednak zauważono, że plastikowe okna zamontowane dekadę temu są wymieniane. Powody są różne: na krawędziach okien odczuwa się zimno, w oknach są zroszone, zapleśniałe otwory. Na zdjęciach termowizyjnych takich wcześniej zamontowanych okien widoczne są jasne mostki termiczne na połączeniach między ramami okiennymi a krawędzią otworu.

Stare okna plastikowe wydają się być w bardzo dobrym stanie, skrzydło zamyka się szczelnie, nie są zdeformowane, kamera termowizyjna pokazuje całkiem dobrą izolację profili i pakietów szybowych. Szkoda nawet ich wyrzucić, bez problemu służyłyby jeszcze przez dziesięć lat. Jednak po wyjęciu okna z otworu w szczelinie między oknem a ścianą widać pękniętą piankę, cegły lub drewniane kołki użyte do mocowania. Takie drobne problemy z montażem okien generują koszty, których można by uniknąć przez kolejną dekadę.

Montujemy okna plastikowe, aluminiowe, drewniane w miastach:

Zabrze, Pyskowice, Gliwice, Wielowieś, Zbrosławice, Bytom, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Ruda Śląska, Knurów, Żory, Rybnik.

Obserwowanie pracy dzisiejszych monterów okien pokazuje ogromny postęp w zastosowanych materiałach. Chociaż po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że nadal występują błędy montażowe, co zapobiegnie całkowitemu ukazaniu się nowych okien o doskonałych właściwościach termicznych i może wymagać wymiany, zanim się zużyją.

roszenie wilgoć okna aluminiowe plastikowe Gliwice
roszenie wilgoć okna aluminiowe plastikowe Pyskowice

Ogólne właściwości izolacyjne i trwałość okna zależą w dużej mierze nie tylko od jakości okna plastikowego, ale także od technologii montażu i użytych materiałów. Najbardziej wrażliwym na wpływy otoczenia jest szczelina między oknem a ścianą, zwykle wypełniona pianką montażową. Obecnie nacisk kładziony jest na jego izolację montowanych okien.

Izolacja okien od zewnątrz

W starym budynku zewnętrzny otwór okna jest zwykle mniejszy niż wewnętrzny. Okno należy mierzyć w taki sposób, aby było co najmniej o 2 centymetry większe niż wycięcie w zewnętrznej krawędzi po bokach i na górze. Przed zamontowaniem okna do krawędzi otworu należy przykleić taśmę samorozprężalną. Przed przyklejeniem należy usunąć kurz z klejonego obszaru i pokryć go podkładem.

Regulacja i mocowanie ramy okiennej

Wysokość okna regulowana jest za pomocą klocków i poziomicy, pozioma jest precyzyjnie ustawiona. Po wyregulowaniu równoległości blatu do krawędzi zewnętrznej krawędzi i ustawieniu poziomu poziomego, przykręca się górny profil poziomy.

Podczas pomiaru pionu za pomocą poziomicy profile boczne są przykręcane. Proces mocowania okna plastikowego może być inny. Ostatnio do mocowania szeroko stosowane są okna samogwintujące do okien, które są mocowane w betonie bez użycia kołków w cegłach. Pozwala to wywiercić mniejszy otwór i upraszcza montaż

Po zmierzeniu poziomu i pionowości okna należy dokręcić pozostałe śruby mocujące okno. Wkręty wierci się co 0,5-0,6 metra.

Mocowanie zewnętrznego parapetu

Szerokość parapetu zewnętrznego mierzy się mierząc okno. Jest taki sam jak stary parapet, ponieważ okno jest dociskane do zewnętrznego otworu. W przypadku planowania ocieplenia ścian zewnętrznych należy przewidzieć szerszy parapet, który wystawałby około 3-5 cm poza warstwę ocieplenia.

Jednym z większych problemów z parapetami zewnętrznymi jest dźwięk. Deszcz, lądujące gołębie jak bębny budzą właścicieli. Dlatego pustka pod puszką jest wypełniona pianką montażową. Specjaliści firmy LuxBor nie polecają tej metody, ponieważ niezabezpieczone i wyjątkowo agresywne pianki szybko się rozkładają, narażone są na ciepło, zimno, wilgoć, ogrzewanie, chłodzenie blachy, tworzy się na niej kondensacja.

Kolejnym błędem popełnianym przez monterów okien jest to, że spód plastikowego okna nie jest chroniony taśmą dyfuzyjną. Jest to potrzebne, ponieważ ta szczelina jest bardzo duża i nie wydaje się, aby była chroniona przez samorozprężającą się taśmę.

Wypełnienie szczeliny między oknem a ścianą

Odpowiedzialną częścią jest wypełnienie szczeliny między ramą okienną a ścianą. Piankę montażową do izolacji szczelin okiennych należy dobrać o dobrym współczynniku izolacyjności termicznej i małej rozszerzalności. Według specjalistów firmy LuxBor do okien najlepsza jest niebieska pianka Flexifoam, która ma podwyższone właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Pianka natryskana z rozpylacza osiąga natychmiast około 2/3 pełnej objętości ekspansji. Zgodnie z tymi warunkami, pianka instalacja poddawana jest do szczególnie dużych obciążeń na okna i ściany, gdy parametry są zmieniane ze względu na działanie zimna i ciepła. Pianka wytrzymuje około 9000 cykli rozszerzania się i kurczenia, bez których piana odrywa się od ściany lub powierzchni okna i tworzy się pęknięcie, tworząc mostek termiczny. Firma Soudal zaleca stosowanie niebieskiej pianki Flexifoam w przypadku przewidywania odkształceń spowodowanych temperaturą lub obciążeniem wiatrem.

W przypadku dużych szczelin, zwłaszcza gdy okno jest włożone w otwór w murze, zaleca się użycie Soudal Maxi 70 . W szczególnie dużych szczelinach część szczeliny wypełnia się styropianem.

Ostatnim zadaniem przy ocieplaniu okien plastikowych jest ochrona przed parą wodną wewnątrz. Stosuje się taśmy paroizolacyjne lub nakłada się mastyks paroizolacyjny. Masa uszczelniająca jest szczególnie przydatna, gdy izolacja styka się z nierówną powierzchnią muru. Szczotkowana masa uszczelniająca staje się mocna i po wyschnięciu dobrze przylega do powierzchni. Utwardzony uzyskuje dobre właściwości paroizolacyjne.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz