Przy określaniu klasy efektywności energetycznej budynku obliczana jest potencjalna strata ciepła i mierzona jest szczelność. Jedno z najbardziej nieszczelnych miejsc jest mocowane w otworach drzwi wejściowych. Jakie powinny być drzwi wejściowe do domu i jak je zamontować, aby mostki termiczne były jak najmniejsze?

Czym są mostki termiczne i dlaczego należy ich unikać

Charakterystykę energetyczną każdego budynku ocenia się zasadniczo na dwa sposoby: poprzez obliczenia projektowej efektywności energetycznej oraz poprzez test szczelności po wybudowaniu budynku. Obie metody bardzo często wykazują występowanie mostków termicznych wokół drzwi wejściowych.

Mostek termiczny to miejsce, w którym uwalniane jest więcej ciepła niż przez resztę obudowy. Wilgoć może również skraplać się na mostkach termicznych. „Najsłabszymi” miejscami pod względem strat ciepła są: miejsce połączenia balkonów ze ścianą, okolice okien i drzwi, narożniki zewnętrzne i wewnętrzne budynku, punkty styku przegród zewnętrznych (fundament – ​​ściana; ściana – dach ).

Projekt musi uwzględniać nie tylko grubość izolacji termicznej ścian czy dachów, ale także szczelność połączeń.

Jeśli takie lokalizacje nadal występują, w obliczeniach obowiązkowe staje się oszacowanie, czy zbyt dużo ciepła jest tracone przez te lokalizacje. Jeżeli obliczenia wykażą nadmierne mostki cieplne, konieczna jest zmiana rozwiązań konstrukcyjnych.

Zgodnie z normami w obliczeniach projektowania i certyfikacji charakterystyki energetycznej budynków szacowane są straty ciepła przez następujące podłużne mostki cieplne:

  • między fundamentami budynku a ścianami zewnętrznymi;
  • obwód otworów drzwiowych;
  • między ścianami budynku a dachem;
  • w zewnętrznych i wewnętrznych narożnikach elewacji;
  • na przecięciu podłogi balkonu ze ścianami zewnętrznymi;
  • pomiędzy stropami graniczącymi z zewnątrz a ścianami;
  • obwód otworów w oknach, świetlikach dachowych, świetlikach i innych przegrodach przezroczystych;
drzwi zewnętrzne mostek termiczny
drzwi zewnętrzne mostek termiczny

Ciepłe drzwi zewnętrzne

Aby zewnętrzne drzwi wejściowe spełniały najwyższe parametry termoizolacyjne, muszą najpierw same być ciepłe, czyli tzw. ich współczynnik przenikania ciepła musi być jak najniższy.

Jednak drzwi zewnętrzne muszą pełnić dwie sprzeczne funkcje – muszą być jednocześnie ciepłe i bezpieczne. Tam, gdzie bezpieczeństwo jest nieuniknione, nieuchronnie potrzebny jest metal, który nie jest najgorętszym materiałem. Dlatego solidni producenci szukają odpowiednich kombinacji materiałów i rozwiązań, aby osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych. Drzwi zewnętrzne muszą łączyć kombinację różnych materiałów: metal, który jest niezbędny dla wytrzymałości, izolację ze względu na izolację cieplną i akustyczną, trwałe wykończenie – dla estetyki.

Są to drzwi zewnętrzne do domów indywidualnych, które dzięki udoskonaleniom konstrukcyjnym są cieplejsze i mocniejsze, a ich wykończenie można zmieniać w zależności od potrzeb i możliwości.

W konstrukcji drzwi zewnętrznych domu stosowane są specjalne uszczelki, a cała wzmocniona konstrukcja metalowa jest dodatkowo izolowana grubą warstwą materiału izolacyjnego, ościeżnica i krawędź skrzydła są dodatkowo pokryte listwą wykończeniową. Zapewnia to szczelność, a na obwodzie otworów powstają minimalne mostki termiczne. Te drzwi zewnętrzne nadają się do domów o najwyższych klasach energooszczędności oraz domów pasywnych, ich współczynnik przenikania ciepła to 1 m 2 K/W.

Wygięty profil pozwala na pełną izolację całej ramy. Do dekoracji drzwi stosuje się odporny na wilgoć i wodę EDM. Są to panele specjalnie zaprojektowane do warunków zewnętrznych, które są niezwykle odporne na zmiany temperatury, promienie UV oraz wodę (nie tylko wilgoć!). Producent udziela na nie 50-letniej gwarancji. Mogą być pomalowane na wybrany przez Państwa kolor z palety kolorów RAL.

Istnieje również możliwość wyboru wykończenia drzwi spośród 10 odcieni sklejki liściastej WRB (specjalna sklejka przystosowana do warunków zewnętrznych) o wyglądzie naturalnego drewna.

Drzwi posiadają wysoki stopień bezpieczeństwa 3 RC3. Oznacza to, że wybicie takich drzwi zajęłoby znacznie więcej czasu, ciężkie narzędzia do wiercenia i kucia, które powodują duży hałas, a takie drzwi są wyposażone w zamek co najmniej klasy 5.

Wskaźnik izolacyjności akustycznej drzwi zewnętrznych – 42 dB, zgodny z uregulowanymi normami drzwi zewnętrznych. Oznacza to, że jeśli np. samochód o natężeniu hałasu 70 dB przejedzie przez ulicę w pobliżu Twojego domu, usłyszysz dźwięk odpowiadający 28 dB odgłosu zamiatania liści.

Tarcza Standart produkowana do drzwi do mieszkań może być również dostosowana do drzwi zewnętrznych modele drzwi. W tym przypadku drzwi domu wykonane są z ocynkowanych profili metalowych, a także są dodatkowo ocieplone i wykończone panelami odpornymi na działanie warunków zewnętrznych oraz zastosowano zawiasy z ocynkowanymi osiami.

W tym przypadku do wykańczania można użyć trwałych płyt EDM.

Wymiary zewnętrzne ościeżnicy można dowolnie zwiększać , mogą być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Dostępnych jest wiele wzorów wykończenia i grawerunków z ponad 200 okazami.

Próg drzwi zewnętrznych

Ekspert od modelowania energetycznego budynków, podkreśla, że ​​obszar progu jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwym miejscem na przenikanie strat ciepła/zimna – zarówno drzwi, jak i witryny sklepowe, które sięgają aż do podłogi.

„W tym miejscu nakładają się dwa mostki termiczne – połączenie otworu z fundamentem i ścianą. Jeśli przyjrzymy się szczegółowo szafce progowej, zauważymy, że jest to jedno z najcieńszych miejsc w „powłoki” budynku i dodatkowo trzeba ją otworzyć, co zakłóciłoby swobodną ścieżkę ciepła z pomieszczenia na zewnątrz .Uważam, że instalatorzy i konserwatorzy mają do odegrania ważniejszą rolę w zapewnieniu, że urządzenia są instalowane zgodnie z rozwiązaniami projektowymi podczas budowy.

O ile musiałem przyglądać się temu miejscu podczas audytu budynków, to coraz częściej zauważałem, że problemem jest nie tyle sam mostek termiczny, co utrata szczelności z biegiem czasu i wynikający z tego przepływ zimnego powietrza. Regulacja drzwi nie zawsze jest wykonywana podczas pracy, kiedy drzwi nie zamykają się już tak mocno z powodu ruchu budynku.

W jednym z projektów, nad którymi musiałem pracować, problem montażu progów drzwiowych na zimno został rozwiązany od strony pomieszczenia w konstrukcji przy użyciu materiałów o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (deklarowana przewodność cieplna 0,016 – 0,007 W/mK). Materiały te są bardzo drogie, dlatego na Litwie miałem z nimi do czynienia tylko w przypadkach, gdy celem było zmniejszenie mostków termicznych przy bardzo małej przestrzeni na umieszczenie materiału izolacyjnego”.

Dla energooszczędności domu ważne jest, która strona drzwi jest zorientowana. Należy dołożyć starań, aby trzymać je na północy. Drzwi powinny mieć grubsze ościeżnice, najlepiej schować je jak najbardziej w warstwie ocieplenia. Ze względu na duży ciężar drzwi można montować w warstwie półstrukturalnej, półizolacyjnej. Dodatkowe mocowania są ukryte w materiale izolacyjnym. Zaleca się, aby drzwiczki zamykały się na niedoskonałości, które podczas wkładu nie są bezpośrednio zimne. Ważne jest również, aby w domu był przedsionek. Mieszkamy poza południem i to pomieszczenie jest bardzo ważne dla oszczędności ciepła.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz