PIANKI MONTAŻOWE – CO TO TAKIEGO? ( piana pur )

Pianka montażowa ( poliuretanowa ) – niezastąpiony pomocnik każdego budowniczego i instalatora. W tym artykule wyjaśnimy:

 • co to jest pianka montażowa,
 • do czego służy i
 • jakie pianki istnieją.

Pianka poliuretanowa, pianka PUR, pianka PU czy pianka montażowa to oznaczenie specjalnego materiału budowlanego, który stał się niezastąpionym pomocnikiem na wszystkich budowach.

Coraz więcej osób decyduje się na ocieplanie domu czy poddasza poprzez zastosowanie pianki poliuretanowej.

Osoby zaineresowane ocieplaniem pianką PUR na terenie Mazowsza, zachęcamy do kontaktu z firmą
Instalacje Termiczne Kamil Głuch z siedzibą w Gutowie. Firma obsługuje Mazowsze, Radom, Grójec. Ewentualnie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: (+48) 513 226 791

Co to jest pianka montażowa?

Pianka poliuretanowa zastosowanie
Pianka poliuretanowa zastosowanie

Jest to jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa masa w puszce, której zawartość napędzana jest sprężonym gazem. Utwardzanie jednoskładnikowe następuje poprzez kontakt z wilgocią z powietrza, natomiast reakcje dwuskładnikowe utwardzają. Poliuretan charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi, właściwościami adhezyjnymi, przyczepnością, trwałością, niską wagą i wytrzymałością. Po utwardzeniu pianka PU jest bezpieczna, odporna na chemikalia i łatwa do ponownego malowania. Większość pianek nie zawiera substancji o smaku owadów czy gryzoni, są odporne na pleśń i wilgoć. Nie jest jednak odporny na promieniowanie UV bez dalszej obróbki lub pokrycia .

Niedługo po nałożeniu pianka pęcznieje, gdy pianka kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Więc piankę nakładamy w mniejszych ilościach i ewentualnie dodajemy. W przeciwnym razie pianka może odkształcić otaczające powierzchnie podczas rozszerzania lub rozpryskiwać otaczający obszar, gdy nadmiar wycieka.

Do czego służy pianka montażowa?

Pianki montażowe ( poliuretanowe ) mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Dzięki doskonałej przyczepności do większości materiałów mogą być stosowane na betonie, murze, tynku, drewnie, ceramice, kamieniu, styropianu i niektórych tworzywach sztucznych. Jeśli chodzi o kombinację materiału i pianki, karta techniczna pod zdjęciem produktu lub w sekcji pobierania będzie służyć jako przewodnik .

Zastosowanie pianki PUR ( piany pur ) jest możliwe na:

 • wypełnianie ubytków, ubytków i spoin,
 • montaż stolarki drzwiowej i okiennej,
 • ocieplanie pianką PUR Grójec,
 • izolacja instalacji rurowych,
 • montaż urządzeń sanitarnych (wanny, brodziki itp.),
 • mocowanie parapetów,
 • ocieplanie pianką PUR Mazowsze,
 • wypełnienie pomiędzy przegrodą a stropem lub ścianą,
 • izolacja konstrukcji dachowych,
 • ocieplanie pianką PUR Radom,
 • ocieplenie poddasza
 • ocieplanie pianką
 • ocieplenie pianką pur
 • ocieplenie pianą pur
 • ocieplanie poddasza pianką
 • ocieplenie poddaszy pianką
 • klejenie materiałów izolacyjnych itp.

Jak dzielimy pianki montażowe? ( piana pur )

Podstawowy podział pianek PUR to pianki niskorozprężne i wysokorozprężne , a także rozróżniamy pianki rurowe i pistoletowe .

Pianki niskorozprężne zawierają mniej sprasowanego propelentu, dzięki czemu zastosowana pianka tylko minimalnie zwiększa swoją objętość, ale ma znacznie większą gęstość. Wykorzystasz go zwłaszcza podczas montażu ram okładzinowych, które mogą się wyginać i odkształcać podczas stosowania pianki wysokorozprężnej. Nadaje się również do mocowania stolarki okiennej, wypełniania węższych spoin, szczelin, przepustów kablowych i rurowych czy ubytków spowodowanych klejeniem płyt styropianowych EPS i XPS. Pianki niskorozprężne charakteryzują się stosunkowo niższymi wydajnościami niż pianki wysokorozprężne.

Natomiast pianki wysokorozprężne kilkakrotnie zwiększają swoją objętość i dzięki temu są w stanie wypełnić znacznie większe szczeliny przy mniejszym zużyciu. Stosowane są głównie do wypełniania szczelin między przegrodami ceglanymi a sufitem lub podłogą. Sprawdzi się również jako izolacja termiczna lub akustyczna.

Pianki rurkowe mają na szyjce plastikową rurkę aplikacyjną, przez którą nakładana jest pianka. Nie ma potrzeby używania pistoletu do piany, więc każdy może obsłużyć aplikację bez sprzętu. Wadą jest to, że po zakończeniu pracy pianka w tubie wysycha i nawet jeśli puszka nie jest jeszcze pusta, ponowne użycie pianki nie jest możliwe. Z tego powodu pianki rurowe produkowane są w mniejszych, jednorazowych ilościach. Inną wadą jest to, że nie można regulować dozowania piany przez rurkę i może być trudniej nałożyć odpowiednią ilość piany.

Pianki pistoletowe przeznaczone są do aplikacji pistoletem do piany PUR . Często określa się je mianem pianek PROFI, ponieważ spełniają wyższe wymagania rzemieślników. W trakcie aplikacji istnieje możliwość zmiany dozowania piany, a po zakończeniu pracy i dokładnym oczyszczeniu pistoletu można użyć tej samej puszki z pozostałą pianą w innym czasie. Ponadto pistoletem aplikacyjnym można zagłębić się głębiej niż rurką, a także można wypełniać wąskie i głębokie otwory. Pianki pistoletowe mają zwykle większą objętość, a tym samym wydajność. Wadą jest utrudnione czyszczenie pistoletu aplikacyjnego środkiem czyszczącym do piany PUR bezpośrednio po zakończeniu prac, ponieważ utwardzona pianka trwale zatkałaby pistolet. Jednocześnie konieczny jest zakup samego pistoletu do aplikacji, co generuje dodatkowe koszty.

Pianka poliuretanowa rodzaje
Pianka poliuretanowa rodzaje

Jakie są pianki montażowe?

Większość pianek jest dostępna zarówno w wersji pistoletowej, jak i rurowej.

Pianka poliuretanowa niskorozprężna

Niskorozprężna pianka PU stosowana jest do montażu ram okładzin drewnianych, ram okiennych, wypełniania mniejszych spoin i szczelin. Nałożona pianka nie rozszerza się zbytnio, a utwardzona pianka ma większą gęstość. Dostępny w wersji pistoletowej i rurowej, a także jako wielopozycyjny MAXI.

Wysokorozprężna pianka poliuretanowa

Klasyczna pianka PUR o wysokim stopniu rozszerzalności po aplikacji. Uniwersalne zastosowanie – do wypełniania różnych szczelin, przepustów kablowych i rurowych oraz osłon, do mocowania konstrukcji, ram oraz różnego rodzaju klejenia. Idealny do zamykania szczelin między sufitem a ścianką działową.

Pianka rozprężna MEGA i MAXI

Specjalne pianki o większej objętości dla najwyższej wydajności z jednej puszki. W sprzedaży dostępne są różne pojemności (np. 825 ml, 870 ml) w wersji pistoletowo – tubowej lub zimowej .

Zimowa pianka rozprężna

Zimowa pianka PUR to standardowa pianka montażowa o zwiększonym zakresie temperatur aplikacji. Większość zimowych pianek montażowych można nakładać do temperatury -15°C. Pianka szybko twardnieje i po utwardzeniu jest mrozoodporna do -40°C.

Pianka kanalizacyjna

Pianka kanalizacyjna PUR przeznaczona jest do montażu i uszczelniania kolektorów kanalizacyjnych oraz studzienek i szybów kanalizacyjnych. Jest długotrwale odporny na ścieki i nie wykazuje niepożądanych zmian właściwości mechanicznych w tłuszczach, detergentach, olejach opałowych czy benzynie bezołowiowej. Pianka kanalizacyjna produkowana jest w wersji pistoletowej , tubowej i zimowej .

Pianka poliuretanowa izolacja poddasza
Pianka poliuretanowa izolacja poddasza

Pianka do szybkiego montażu

Specjalna pianka do montażu drzwi, okien, bram, witryn sklepowych i wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie utwardzenie pianki do cięcia. Dzieje się to w przypadku pianki szybkiego montażu w około 15 do 20 minut.

Piana przeciwpożarowa

Pianka montażowa ogniowa to specjalna pianka o podwyższonej odporności ogniowej. Służy do wypełniania spoin przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej, jako izolacja przeciwpożarowa w przegrodach i rdzeniach instalacyjnych budynków mieszkalnych, przy montażu stropów przeciwpożarowych, rozdzielni elektrycznych oraz do wypełniania przejść przewodów elektrycznych i rur między posadzką a kamieniarstwo. Posiada klasę reakcji na ogień B-s1, d0 wg EN 13501-1. W wersji rurowej i pistoletowej .

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz