Ochrona przeciwsłoneczna – osłony zewnętrzne

Letnie dni przynoszą ze sobą piękne, słoneczne i ciepłe chwile, które wszyscy uwielbiamy. Jednak intensywne promienie słoneczne mogą stwarzać pewne wyzwania, zwłaszcza gdy pragniemy zachować komfort wewnątrz naszych domów i biur. Dlatego też, wraz z nadejściem lata, warto zwrócić uwagę na ochronę przeciwsłoneczną, a osłony zewnętrzne stanowią jedno z najlepszych rozwiązań na rynku.

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?

Ochrona przeciwsłoneczna to kluczowy element dbania o nasze zdrowie i komfort. Bez odpowiedniej osłony, nasze wnętrza mogą nagrzewać się do nieprzyjemnych temperatur, co wpływa na nasze samopoczucie i efektywność. Dodatkowo, ekspozycja na intensywne promienie UV może prowadzić do uszkodzenia mebli i przedmiotów w naszych pomieszczeniach, powodując blaknięcie i przyspieszone starzenie się materiałów.

Osłony zewnętrzne – skuteczność i różnorodność rozwiązań

Osłony zewnętrzne stanowią doskonałe rozwiązanie w walce z uciążliwym promieniowaniem słonecznym. Jednym z popularnych rodzajów osłon są markizy, które pozwalają na wygodne i regulowane zacienienie tarasów, balkonów i okien. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, markizy blokują większość promieni UV, a jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ powietrza, zapewniając przyjemny chłód.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem są żaluzje zewnętrzne. Wykonane z trwałego materiału, umożliwiają precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczeń. To doskonała opcja dla osób ceniących prywatność, ponieważ pozwalają na kontrolę widoczności z zewnątrz.

Również rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane przez osoby poszukujące kompleksowej ochrony przeciwsłonecznej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, rolety mogą być sterowane zdalnie, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Efektywność energetyczna

Osłony zewnętrzne, takie jak markizy, żaluzje czy rolety, wpływają również pozytywnie na efektywność energetyczną budynków. Poprzez zatrzymywanie ciepła na zewnątrz, pomagają w utrzymaniu przyjemnej temperatury wewnątrz pomieszczeń, zmniejszając jednocześnie potrzebę korzystania z klimatyzacji. W efekcie, przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii i obniżenia rachunków za prąd.

Gorące tematy na naszym blogu w czerwcu. I to dosłownie. W końcu zrobiło się gorąco i możemy w pełni cieszyć się piękną pogodą. Nie można jednak zapomnieć o skutecznym zabezpieczeniu domu, balkonu/tarasu i ogrodu przed nagrzewaniem. Pozwoli Ci to cieszyć się słonecznymi dniami, a jednocześnie zapewni komfortowy cień i miejsce na odpoczynek od słońca.

Rolety zewnętrzne służą przede wszystkim do skutecznej ochrony przed słońcem, ale pełnią również funkcje estetyczne. W tej kategorii istnieje kilka rodzajów produktów i można je podzielić na osłony okienne pionowe oraz te, które montowane są nad tarasem/balkonem lub w ogrodzie.

Ochrona wnętrza domu

Nie bez powodu rolety zewnętrzne uważane są za najskuteczniejsze w ochronie wnętrza domu. Tutaj można znaleźć produkty dla okien pionowych lub rolet zewnętrznych i zewnętrznych żaluzji rolki i żaluzji fasadowych. Skuteczność tego typu osłon polega na tym, że tworzą barierę dla światła słonecznego już przed oknem. Dzięki temu promienie nie dotykają szkła, które pozostaje zimne. 

Po montażu rolet, wymagane jest dokładne sprzątanie domu czy mieszkania. Sprzątanie po remoncie, coraz częściej wykonują firmy czystościowe, takie jak USŁUGI CZYSTOŚCIOWE ORAZ KONSERWACYJNE | Gliwice | Zabrze | Śląsk (e-slask.eu). Usługa sprzątania po pracach remontowych zyskuje coraz więcej zwolenników, nie tylko w Warszawie.

Bariera z opuszczonej żaluzji lub rolety zewnętrznej zapobiegnie nasłonecznieniu i nagrzaniu wnętrza, ale nie tylko. Promienie UV powodują również blaknięcie tapicerki ścian i mebli. Pancerz klasycznej żaluzji zewnętrznej może również stanowić barierę antywłamaniową i tłumić hałas z zewnątrz. Z kolei rolety wykonane są ze specjalnej siatki, która chroni przed słońcem nie zasłaniając całkowicie wnętrza, a także zapewnia ochronę przed owadami. Z kolei żaluzje fasadowe działają tak samo jak klasyczne żaluzje wewnętrzne – poziome lamele można ustawić pod dowolnym kątem nachylenia, dzięki czemu można regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.

Cień na tarasie i w ogrodzie

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się markizy i pergole . I nic dziwnego. Tworzą cień nad tarasem/balkonem lub w ogrodzie, a jednocześnie są bardzo dekoracyjne. Markizy to produkty chroniące balkon (markizy balkonowe) lub taras (markizy tarasowe); rozłożona tkanina baldachimu stworzy zacienioną przestrzeń, w której możesz schronić się przed upałem.

Z drugiej strony pergola aluminiowa może zasłaniać taras (pergola ścienna) lub wybrane miejsce w ogrodzie (pergola wolnostojąca). Pergole są wyposażone w pióra, które można ustawić pod różnymi kątami lub w materiał, który po rozciągnięciu da cień. Wszystkie pergole mają wbudowane oświetlenie LED. Przed montażem może być konieczne odpowiednie przygotowanie powierzchni, dlatego warto zdać się na pomoc profesjonalnej firmy.

Nowością jest baldachim LuxBor. Jest to produkt chroniący przed promieniami słonecznymi – przeszklone okna, świetliki i dachy półprzezroczyste. Latem przeszklone skrzydła ogrodu zimowego są często przedłużane, ale zawsze warto je przykryć, aby zmniejszyć jego nagrzewanie. Nawet zimowe słońce może ogrzać pokój w ogrodzie zimowym, dlatego baldachim LuxBor jest produktem całorocznym.

Osłony zewnętrzne produkowane są w różnych kolorach. Dopasowują się do koloru elewacji budynku, dzięki czemu całość można skomponować pod względem estetycznym. Dlatego poza skutecznym filtrem przeciwsłonecznym są to produkty bardzo dekoracyjne i nie musisz się martwić, że po ich zamontowaniu estetyka domu czy ogrodu zostanie zaburzona.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz