Altanka, pergola ogrodowa jest dodatkiem do projektu ogrodu, a nie jego główną częścią, więc w zasadzie można się bez niej obejść , ale aby uzupełnić kompozycję, warto postawić w ogrodzie altankę. Projekt altany uzależniony jest od inwencji gospodarzy, możliwości finansowych oraz warunków narzuconych przez wybrany teren. Najczęstszym wariantem altan ogrodowych jest altana drewniana, ale wybór ten wymaga dość ostrożnego zachowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że takie altanki są często wyposażone w kuchnię na świeżym powietrzu. Coraz częściej zamiast budowy typowej altany ogrodowej, stosuje się pergole aluminiowe, których efekt wizualny jest nieporównywalnie efektywniejszy.

Budowa altany składać się będzie z takiej sekwencji prac:

  • budowa fundamentów
  • Montaż i poziomowanie podłoża
  • Montaż ścian altany
  • Zwiększenie sztywności
  • Roboty dachowe, wykończeniowe – malowanie itp.

Budowę altany zaczniemy od fundamentu. W tym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest fundament słupowy. Najprostszą opcją jest zakopanie plastikowej rury, która zostanie wypełniona betonem i kamieniami. Zakopywanie można wykonać zarówno łopatą, jak i wiertarką ręczną lub benzynową. Wiertarka pozwala zakopać fundamenty słupów na głębokości nieobciążonej mrozem (1-1,2 m) w znacznie krótszym czasie. Fundament nie będzie narażony na duże obciążenia, ale należy wyjaśnić, na jakiej głębokości lepiej jest zakopać. Ze względu na niewielkie obciążenia nie ma konieczności wykonywania słupów o dużej średnicy, do altany wystarczy altana o średnicy 100 – 150 mm. Odległości między fundamentami zależą w dużej mierze od średnicy belek (podkładów) użytych na fundament. Na przykład w przypadku belek o średnicy 100×100 odległość między punktami podparcia nie powinna przekraczać 1,5 metra. Używając belek 100×150 mm, odległość można zwiększyć do 2 m, ale jednocześnie należy zwiększyć średnicę i głębokość posadowienia słupa. Dlatego optymalnym rozwiązaniem mogłaby być rura o średnicy 100 mm, pogłębiona na głębokość 1,2-1,5 metra i umieszczona w odległości 1,5 metra.

Pod koniec betonowania w beton wprowadza się pręt ze stali nierdzewnej 12-16 mm, wiercąc go w betonie na co najmniej 200 mm. Belki cokołowe (podkłady) oraz za pomocą nakrętek będą w stanie idealnie dopasować poziomą wysokość podłogi altanki. Pozwala to uniknąć czasochłonnej regulacji poziomości samych słupów. Ponadto drewno nie styka się z betonem, woda nie gromadzi się pod nim, a żywotność belek znacznie się wydłuża.

Podczas budowy altany typu altanka (okrągła podstawa) fundament kładzie się tak, aby kłody stykały się w środku altany na środkowym słupie. Dodatkowe spoiny wykonuje się pomiędzy podkładami, równolegle do krawędzi budynku. Akcesoria te nie tylko usztywniają karkas, ale również pełnią rolę elementów nośnych płyty pokrywającej w różnych kierunkach. Kłody mogą być lekko nachylone, gdy wznoszą się do środka, aby umożliwić odpływ wody.

Na słupach fundamentów słupów umieszcza się dwie nakrętki i blaszkę o grubości min. 5 mm. To będzie podstawa, która utrzyma ślimaki. Kłody wyrównujemy poziomo we wszystkich kierunkach. Na podkładach, na których zamontowane są deski podłogowe, można zamontować gęstszą sieć podkładów. w przypadku stosowania grubych desek podłogowych, a odległość między podkładami nie przekracza 1 metra, jest to możliwe bez siatki zagęszczającej.

Wszystkie kłody muszą być dobrze wysuszone i głęboko impregnowane przed gniciem. Jest to najbardziej wrażliwe miejsce na gnicie, ponieważ woda nieustannie wnika i zatrzymuje się na powierzchni. Kłody wytrzymałyby dłużej, gdybyś użył droższych kłód wykonanych z materiałów kompozytowych, drewna termo.

Na podłogę altany należy zastosować termiczne deski tarasowe lub kompozytowe deski tarasowe. Kompozytowe deski tarasowe wykonane są z włókna drzewnego i PCV, na taką deskę prawie nie wpływają procesy gnicia. Falista powierzchnia deski nadaje się również do chodzenia po śliskich deskach bez poślizgu. Desek tarasowych nie trzeba olejować ani malować. Kolor jest obecny w całej tablicy i dlatego nie zużywa się z upływem czasu. Deski tarasowe posiadają również specjalne mocowania z boku, co umożliwia ich montaż tak, aby mocowania nie były widoczne.

Etapy budowy okrągłej altanki

Po ułożeniu deski podłogowej kładzie się na nich deskę podłogową. Deski z pajęczynami mają wygięte końce, co sprawia, że ​​maszyny do cięcia drewna są tutaj bardzo przydatne.

Wykończenie podstawą z płyty znacznie ułatwia pracę. Przecież teraz pod twoimi stopami – świetny plac budowy, na którym można śmiało montować gotowe moduły. Z nich zostanie zainstalowany cały budynek.

Pierwszym etapem pracy z grupami modułów jest budowa ścianek altany, a dokładniej – ich montaż. W zależności od wyboru i budżetu budowy może być dziesięć, cztery, sześć lub osiem ścian. W każdym razie rozmiar ścian musi być dokładnie taki sam. Dlatego szczegóły przygotowywane są za pomocą szablonów.

W większości przypadków to nie filary są budowane, ale prefabrykowane panele, aczkolwiek uproszczone konstrukcje (tj. W postaci ram). Zamiast słupów każdej sekcji można zastosować deski o przekroju 100 x 50 mm, których jedna krawędź jest przycięta pod odpowiednim kątem. Ramy muszą być wzmocnione filarami – jest to konieczne dla nadania elementom konstrukcji ścian ścian sztywności przy budowie altany.

Ramy ścienne są umieszczane zgodnie z oznaczeniem na drewnianej platformie, do której są przymocowane. W spoinach pomiędzy górnymi częściami modułów umieszcza się przeguby uchylne, po czym konstrukcję wzmacnia się nitami konstrukcyjnymi. W późniejszym okresie konstrukcja zostaje wzmocniona – stawy osnowy zakrywa się deskami i mocuje do odpowiednich ram za pomocą wkrętów do drewna. Nawiasem mówiąc, kończąc dekorację zewnętrzną pawilonu, doczepimy do nich bocznicę – uzyskamy po prostu oszałamiający efekt dekoracyjny.

Stąd budując altankę już „wdrapaliśmy się” na szczyty ścian, chociaż konstrukcja jest już dostatecznie stabilna, należy podjąć dodatkowe środki w celu zwiększenia jej sztywności przed zaczepieniem o dach. Płyty (lub deski).

Obecnie można przystąpić do montażu najciekawszego etapu budowy – dachu – kopuły z dostarczoną wieżą. Cóż, tutaj postaramy się postępować analogicznie, po prostu przejdź o jeden poziom wyżej – w tym celu u szczytu ścian zainstalujemy technologiczną podłogę z desek.

Zwróć uwagę, że jeśli mamy już jedno pęknięcie skarpy – osiągnęliśmy to wstawiając filary, to główna część kapelusza ma kolejne pęknięcie. Jak to zrobić? Ogi też, w porządku. Najważniejsze w konstrukcji jest wyodrębnienie najważniejszych grup modułów, które pozwolą stworzyć fundament górnej części budynku. W tym celu można zastosować arkusze tworzące sztywną część skarpy. Montowane są również według szablonów, w oparciu o drewnianą podstawę budynku w dogodnej dla nas pozycji.

Rozpoczniemy instalację arkuszy od dwóch. Dolne partie wzmocnimy oprawą górną ścienną, a górne znanym sposobem łączenia „pająka”. Pozostałe moduły montujemy kolejno, łącząc każdy z nich ze środkiem „pająka”. To da nam kolejny poziom wsparcia, w którym zainstalujemy dostarczoną wieżę.

Dolne filary wieży połączymy promieniami – „nogami pająka”, a górne połączymy deskami – Wykonamy tylko kształt piramidy.

Co więcej, konstrukcja altany wydaje się coraz prostsza. Pozostaje tylko zbudować krokwie górnych części stoku (połączyć je z wieżami wieży), uzupełnić połączenia, zamontować ramy lub żaluzje wieży, przybić kratkę, przykryć dach itp.

Specyfika konstrukcji drewnianej okrągłej altanki

Do zbudowania nawet prostej okrągłej altany potrzebne są nowoczesne narzędzia. Nie wystarczy mieć frezarkę, wyrzynarkę czy szlifierkę – potrzebujesz frezarki, piły tarczowej z szybko zmieniającym się kątem nachylenia, pionowej piły taśmowej. Łuki klejone wykonywane są wyłącznie za pomocą specjalnych narzędzi.

Drewniane sekcje altanki wykonuje się na dużym stole, po wykonaniu szablonu, ponieważ jedna sekcja może mieć błąd nie większy niż 1 cm, więc ten moment będzie wymagał od Ciebie dodatkowego czasu i umiejętności. Możliwość naprawienia takich drobiazgów nie przychodzi od razu.

Podłoga altany jest układana z pozostawieniem niewielkich szczelin między deskami. Nie jest również możliwe wysuszenie na siłę suchej oblicówki w przeznaczonych dla niej rowkach, zwłaszcza w miejscu zginania zewnętrznego dachu „dzwonowego”. Praca z miękkim dachem jest dość łatwa, najtrudniejszą częścią jest ustalenie, ile materiału potrzebuje taki dach. Zwykle w altanie ośmiokątnej (średnica altanki – 380 cm) stosuje się 8-9 paczek miękkich pokryć (kalenice altany pokryte są ciętymi arkuszami). Platforma podłogowa może być wyłożona płaskimi kamieniami (płytkami), kostką brukową lub antypoślizgowymi płytkami podłogowymi, ale w tym drugim przypadku wymagany jest dobrze zbrojony tor betonowy i mieszanki betonowe odpowiednie do warunków budowlanych. Do jednej altanki potrzeba zwykle około 1,5 metra sześciennego tarcicy, która musi być sucha.

Altana może być zbudowana z litego drewna lub przez przyklejenie bali i listew. Aby zbudować budynek o dobrej wydajności, lepiej jest użyć klejonego materiału. Produkty z klejonego materiału lepiej zachowują swój kształt, detale są mocniejsze, wilgoć trudniej przechodzi między warstwami, można każdą warstwę zwilżyć środkami antyseptycznymi. Utwardzona warstwa kleju jest odporna na wilgoć i rozpuszczalniki chemiczne, dostatecznie plastyczna podczas eksploatacji lub mechanicznej obróbki budynku, aby zapobiec pękaniu spoiny klejowej.

Tylko użycie materiałów w normalnych warunkach wilgotnościowych pozwala uniknąć odkształcenia już przygotowanych części. Specjalna obróbka drewna to jedyny sposób na przedłużenie żywotności produktów drewnianych. Dzięki specjalnym piklom drewno jest chronione przed grzybami i pleśnią. Znacznie zmniejsza się ilość wchłanianej przez drewno wilgoci, drewno nabiera właściwości hydrofobowych, a jakość jego powierzchni utrzymuje się przez długi czas. Bezbarwne grudki wnikają w głąb powierzchni, zwłaszcza w poprzeczki wyrobów drewnianych (np. Słupy). Struktura drewna pozostaje, a poprzeczne końce drewnianych detali zyskują trwałą i niezawodną ochronę. Do produktu końcowego stosuje się lakiery nawierzchniowe, mieszanki barwiące i mieszanki poprawiające strukturę drewna.

producent pergoli aluminiowych Altany ogrodowe, zadaszenia na taras - budowa

Zadaszenie do mebli ogrodowych, zadaszenie tarasu

Dach altany to główny element, który decyduje o stylu altanki. Jednak wybierając materiały na dach musimy mieć na uwadze nie tylko wygląd materiału. Wiele materiałów dachowych można stosować tylko do dachów o wysokim nachyleniu. Tradycyjnie dachy altan kryte są gontem (stoliki). Taka altana wygląda dość atrakcyjnie, ale po 2-3 latach pod wpływem wpływów zewnętrznych stół ciemnieje, odkształca się, a dach zaczyna biec. Przy suchej pogodzie drewniany dach stwarza zagrożenie pożarowe, ponieważ co kilka lat należy wymieniać materiały ogniochronne (mieszanki ogniochronne zawierają substancje rakotwórcze).

W dzisiejszych czasach rynek materiałów budowlanych oferuje nam miękkie pokrycia dachowe różnych producentów, które charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i pewnymi różnicami użytkowymi. Elastyczność pokrycia dachowego jest niezbędna, aby pokrycie dachowe mogło hermetycznie uszczelniać złożone powierzchnie. Dolna płaszczyzna płytki jest klejona, wykonana z masy bitumicznej ma właściwości termostabilne – trudniej twardnieje w chłodne dni i nie ulatnia się w gorącym powietrzu. Przydatną cechą nowoczesnych płyt bitumicznych jest ich słabe wspomaganie spalania.

Z biegiem lat dach będzie tylko gęstniał. Gwarancja Okres gwarancji wynoszący 15-25 lat jest określony wyłącznie zmianą wyglądu zewnętrznego. Kolejną ważną zaletą jest to, że miękki dach nie powoduje hałasu podczas deszczu. Dlatego nie powinieneś robić blaszanego dachu w altanie. Największą wadą blach dachowych jest to, że elementy kalenicy są zbyt szerokie i dość ciężko wyglądają na altanie.

Ważne jest również, jakie materiały są używane do zabiegów antyseptycznych i ozdobnej osłony altanki. Wszystkie części altany należy pomalować metodą natrysku w aerozolu pod niskim ciśnieniem. Pędzelkiem nigdy nie osiągniesz wymaganej jakości i możesz łatwo zniszczyć owoce swojej wielodniowej pracy. Zamiast tego zbudowanie altanki dla jednej osoby jest dość trudne.

Jeśli instalujesz przeszkloną lub aluminiową altanę, najlepszym sposobem na zapewnienie jej komfortu jest ciepła podłoga.

Duża masa śniegu nagromadzona zimą na dachu altany tworzy siłę kierunkową, która rozrywa dach altany. Im mniejsze nachylenie dachu, tym większa siła. Zwróć szczególną uwagę na wzmocnione mocowanie odcinków dachu do siebie w dolnej części krokwi.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz