Dziś oferuje szeroką gamę opcji wyboru pokrycia dachowego. Nie chodzi już tylko o spalone worki czy drewniane gonty. Dziś możesz wybierać spośród szerokiej gamy pokryć, które dokładnie odzwierciedlają Twoje wymagania i potrzeby oraz pasują do konkretnego budynku zarówno pod względem technicznym, jak i projektowym.
Popularnym wyborem dla wielu osób jest pokrycie dachowe z tworzywa sztucznego, które swoim wyglądem dokładnie imituje drewniane gonty. Dlatego często stosuje się go w budynkach, w których kiedyś znajdowały się drewniane gonty, najlepiej w wiejskich domkach i chatach. Nie tylko jakość samego pokrycia, ale również jakość instalacji znacząco wpływa na jej ostateczny wygląd, trwałość i trwałość. Dlatego dziś chcemy przedstawić Państwu instrukcję montażu pokrycia dachowego z tworzywa sztucznego , abyś wiedział jak to zrobić. Jeśli masz choć trochę doświadczenia w układaniu wykładzin lub masz kogoś, kto Ci doradzi lub pomoże, możesz sobie z tym poradzić. Z tym przewodnikiem będzie to zabawne i będziesz mógł być jak najbardziej zadowolony z wyniku.
Przygotowanie
Przygotuj miejsce pracy przed samą pracą. Być pewnym że:
- Materiał jest wygodnie przechowywany, dzięki czemu masz do niego łatwy dostęp.
- Masz wszystkie niezbędne narzędzia i instrumenty, które są niezbędne do wykonania tej pracy.
- Nigdy nie lekceważ bezpieczeństwa! Nie zapomnij o odpowiedniej ochronie!
Zaletą pokrycia dachowego jest to, że montuje się je od góry do dołu, dzięki czemu nie są potrzebne platformy robocze. Konstrukcja szablonu umożliwia montaż na łatach, szalunkach lub płytach OSB. Polecamy montaż na łacie, która jest bezpieczniejsza, a także ułatwia tworzenie szczeliny wentylacyjnej. Ponieważ jest to zadaszenie składane, zawsze konieczne jest zastosowanie bezpiecznej folii hydroizolacyjnej. Folię dobieramy w zależności od spadku, rodzaju dachu oraz sposobu montażu w pokryciu dachowym. Zamontuj folię zgodnie z instrukcjami producenta. W żadnym wypadku nie należy dowolnie zmieniać procedury i postępować zgodnie z zalecanymi zakładkami i nie zapominać o ostrożnym zamocowaniu jej w korycie.
Zadaszenie kładzie się od minimalnego bezpiecznego spadku 25 stopni. Pierwsza stała odległość łat wynika z konstrukcji szablonu – wynosi ona zawsze 21 cm. Druga – opcjonalna – odległość między rzędami zmienia się w zależności od nachylenia dachu i określa rzeczywiste nakładanie się szablonów. Może mieścić się w zakresie 17-25 cm w zależności od konkretnego nachylenia dachu. Jeśli nachylenie dachu wynosi 30 stopni, odległość ta powinna wynosić maksymalnie 19 cm. Aby lepiej naśladować wzór drewna, wykonano sześć różnych motywów gontów plastikowych, które należy ze sobą mieszać. Zapewni to większą plastyczność ostatecznego układania, która będzie w jak największym stopniu naśladować drewno.
Budowa
Zawsze montujemy gonty od góry do dołu, układając od lewej do prawej. Szablon wsuwa się w górny i dolny zamek z boku poprzedniego szablonu i jest przybijany dwoma gwoździami. Należy również zwrócić uwagę na utworzenie szczeliny dylatacyjnej w rowku odwadniającym dla prawidłowego funkcjonowania wykładziny podczas zmian temperatury. Na kalenicy należy zapewnić wentylację poszycia dachu. Można to zrobić bezpośrednio z prostych szablonów, aby utworzyć małe oczka. Procedura jest łatwa:
- Z pozostałych listew wycinamy łuk o długości 50 cm i wysokości 3 cm.
- W regularnych odstępach przybijamy go do dolnej listwy ostatniego rzędu.
- Do rynny pod wentylacją przymocuj plastikową siatkę o długości 50 cm, tzw. grzebień. Podczas instalacji proste szablony dokładnie kopiują łuk i tworzą wentylację dla około 20 m 2 dachu.
Przede wszystkim podkładamy gonty przy rynnie listwami o 18 mm wyższymi niż pozostałe listwy. Ze względu na żywotność pokrycia dachowego warto wybrać poszycie z blachy miedzianej, ale nawet po pokryciu plastikiem nic się nie dzieje. Wykonaj pas wiatrowy zgodnie z instrukcją montażu. Plastikowe szablony są lekkie i muszą być odpowiednio zakotwiczone w miejscu największego narażenia na wiatr. Z tego powodu istnieje dzielony górny pasek zawietrzny, gdzie jego górna część trzyma górny koniec szablonu.
Podczas montażu nie zapomnij:
- mix sześciu szablonów tematycznych
- stosować gwoździe o długości 32 mm do maksymalnej średnicy 2,8 mm
- nie dokręcaj całkowicie paznokci
- dobrać odpowiednią szczelinę dylatacyjną w zależności od zmian temperatury
Instalacja w rogu
Będziesz potrzebował szablonu DDN II, aby zakryć rogi. Szablony te mają długość 60 cm i dłuższe zamki, których długość jest regulowana podczas montażu. Odległość linii nie może przekraczać 53 cm. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowego podkreślenia. Jeśli dwie sąsiednie płaszczyzny dachu nie mają tego samego nachylenia, wystąpi nierówna liczba rzędów, wówczas konieczne jest określenie, gdzie rząd zostanie utracony lub, przeciwnie, rozwidlony.
Układanie samolotu kończy się około 40 cm od środka narożnika. Listewki są wycięte w łuk w odległości około 10 cm od środka narożnika. W miejscu przybijania gontów, część z otworem odłamuje się i wkłada do przygotowanego kołka od spodu równolegle do dłuższego boku. Do ostatniego prostego szablonu dołączamy szablon narożny i zaznaczamy miejsce, w którym skracamy zamek. Skrócimy również szablon do długości. W przypadku pierwszego szablonu narożnego konieczne jest również przycięcie żeberek tak, aby pasowały do ostatniego prostego szablonu. Nie przybijamy jeszcze szablonów stożkowych, tylko mocujemy je zamkiem od dołu, przekręcając go o 90 stopni poniżej szablonu prostego.
Podobnie postępujemy z innymi szablonami. Musisz stale sprawdzać wyimaginowaną płaszczyznę linii i płynny obrót linii przez róg do sąsiedniej płaszczyzny. Środkowy szablon musi być całkowicie równoległy do narożnika. Można to osiągnąć, dodając lub usuwając prosty szablon. I właśnie dlatego nie przybiliśmy jeszcze szablonów stożkowych. Możemy teraz wprowadzić tę korektę, a gdy będziesz zadowolony z wyniku, możesz przybić szablony.
Instalacja w rynnie
Do koryta potrzebny nam będzie szablon o nazwie DDU II. Rynna jest najbardziej problematyczną częścią dachu i dlatego należy zwrócić na nią większą uwagę. Na środku koryta montujemy deskę o szerokości około 8 cm. Ta deska zapewnia płynne przejście pokrycia w korycie. Ponadto na łatach w środku rynny umieszczamy tekturę bitumiczną, która wzmacnia wodoszczelność rynny. Na kartonie narysujemy przebieg linii. Procedura instalacji koryta jest bardzo podobna do instalacji narożnika. Koryto układa się od góry do góry. Do gotowego prostego rzędu dołączamy szablony rynien i dopasowujemy je do spadku dachu i rzędu. Przytnij dolny rząd do 2 cm i skróć rowek wodny w poprzednim szablonie, aby utworzyć gładki łuk. Podobnie jak w przypadku narożników, szablonów nie przybijamy najpierw, dzięki czemu możemy jeszcze później nimi manipulować. Najpierw upewniamy się że są równoległe do środka koryta. Zawsze sprawdzamy to z ziemi. Widok z dachu zniekształca!
Za środkiem kontynuujemy układanie szablonów, aż rowek wodny będzie prostopadły do łat. Jeśli przylegające części dachu nie leżą na tym samym nachyleniu, rzędy w rynnie nie będą następować po sobie. Zasada jest taka, że w miejscu, gdzie będzie różnica pół kreski między kreskami w tym samym czasie co np. kreska opadająca, zrobimy kolejną kreskę. Przechodzimy na przeciwną stronę pół linii wyżej. Ale rzędy będą się stopniowo zmniejszać, aż znów obniżą się o pół rzędu. W tym momencie ponownie dzielimy linię. Ta procedura jest najtrudniejszą rzeczą, jaką możesz napotkać podczas instalacji. Potrzeba dużo cierpliwości, a czasem metody prób i błędów, zanim będziesz naprawdę zadowolony. W każdym razie nie warto spieszyć się z tym przejściem, aby pokrycie rzeczywiście zachowało swoje właściwości.
Montaż haków śnieżnych
Ostatnim krokiem może, ale nie musi być przypięcie haków do bali, co jest konieczne tylko wtedy, gdy z dachu jest spora kropla śniegu, a boisz się, że śnieg spadnie Ci na głowę. Jeśli tak nie jest, nie musisz się tym zajmować. W przeciwnym razie jest to tylko stosunkowo łatwe mocowanie haków, w które wkładane są drewniane kłody. Można to zrobić podczas układania wykładziny, a nawet później, jeśli zajdzie taka potrzeba. Następnie wystarczy wykonać kilka kawałków szablonu, przymocować haczyki do listew i włożyć szablony z powrotem na miejsce.