Ogrodzenie panelowe otaczające teren prywatnego domu daje właścicielowi poczucie pewności i bezpieczeństwa. Materiały na ogrodzenie dobierane są na podstawie preferencji smakowych, ale w każdym razie jego urządzenie wymaga kolumn wsporczych.

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jak montować słupki ogrodzeniowe, jakie są ich odmiany i funkcjonalność.

Drewniane słupy

Drewniane słupy są bardzo poszukiwane, ponieważ umożliwiają wykonanie prac instalacyjnych bez wykwalifikowanego pomocnika.

Sposoby ochrony drewna

Obecnie w sprzedaży jest specjalny preparat do obróbki drewna o nazwie „Gladiator-3”. Producenci gwarantują żywotność przetworzonych produktów do 40 lat. Niestety informacji tych nie można zweryfikować ze względu na nowość leku, ale recenzje są w większości pozytywne.

Rzemieślnicy proponują następujący sposób ochrony drewna: należy podpalić dolną część kolumny, a gdy jest zwęglona i jeszcze gorąca, należy ją zaimpregnować żywicą. Dzięki temu drewno jest całkowicie zaimpregnowane i znajduje właściwości ochronne. Bardziej nowoczesnym analogiem żywicy jest mieszanka bitumu i oleju napędowego.

Najskuteczniejszą ze wszystkich powyższych metod ochrony jest ta, w której drewniany słupek ogrodzeniowy jest montowany na kotwie lub kuli. W takim przypadku podpora unika kontaktu z podłożem, a zatem utrzymuje się znacznie dłużej.

Słupki ogrodzeniowe metalowe

Podpory do ogrodzeń metalowych są poszukiwane wśród profesjonalnych budowniczych, ponieważ charakteryzują się trwałością, niezawodnością i łatwością montażu. Ponadto można je przymocować do dowolnej części przez spawanie i odpowiednio stworzyć różnorodne wzory. Można stosować zarówno rury kwadratowe, jak i okrągłe, ale przed montażem należy je zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym.

Opcje montażu podpór metalowych:

 • Słupek ogrodzeniowy wbijany jest w ziemię za pomocą znajdującej się w nim prowadnicy. Ten sposób montażu wymaga partnera, ponieważ w procesie wbijania należy dokładnie kontrolować pionowość rury.
 • Konieczne jest wywiercenie niewielkiego pęknięcia w ziemi, a następnie zamontowanie w nim filaru i staranne zagęszczenie gleby. Ta opcja jest odpowiednia dla ogrodzeń o niskiej wadze.

Pale śrubowe, które nie boją się luźnej złożonej gleby, znacznie ułatwiają montaż metalowych kolumn.

Filary ceglane

Podpory ogrodzeniowe z cegły charakteryzują się dużą wytrzymałością i niezawodnością, a także bardzo ładnie wyglądają. Jednak przy ich instalacji należy przestrzegać pewnych warunków:

 • Ponieważ słupki ogrodzeniowe z cegły mają dużą masę, do ich budowy potrzebny jest solidny fundament.
 • Aby chronić mur przed skutkami opadów atmosferycznych i nadać słupowi wykończony wygląd, musi być wyposażony w czapkę wykonaną z metalu lub betonu.

Metalowa kolumna służy jako oś do budowy ceglanego filaru.

Kolumny betonowe

Podpory betonowe służą do urządzenia dużych i ciężkich ogrodzeń. Jednak w budownictwie prywatnym są używane rzadko, ponieważ ich koszt wraz z dostawą jest bardzo wysoki.

Jeśli deweloper rzuci te słupki na ogrodzenie, usprawiedliwiają one cały wysiłek i wydatki, a jednocześnie są bardzo mocne. Najważniejsze jest przestrzeganie technologii produkcji.

Zasady montowania słupków ogrodzeniowych

Następujące zasady dotyczą instalacji dowolnych kolumn, niezależnie od materiału produkcyjnego:

 • Przed rozpoczęciem procesu montażu zaznacz wsporniki końcowe, a następnie przeciągnij między nimi grubą nitkę i zaznacz górny punkt. W razie potrzeby zaznacz również środek i dół przyszłego ogrodzenia.
 • Zmierz odległość między słupkami i zaznacz położenie innych podpór, w oparciu o rozmiar materiału użytego do budowy ogrodzenia. Zabij kołki w planowanych miejscach. Optymalna odległość między podporami to 1,5-2 metry.
 • Wysokość słupków nośnych ogrodzenia powinna przekraczać wysokość przyszłej konstrukcji o kilka centymetrów.
 • Aby zapewnić niezawodność ogrodzenia w obecności niepuszystej, piaszczystej lub kamienistej gleby, słup należy zakopać w ziemi na głębokość równą ½ wysokości ogrodzenia.
 • Jeśli mamy do czynienia z pęczniejącą glebą, kolumna powinna znajdować się powyżej poziomu jej przemarzania z dodatkowym drenażem.
 • Aby kolumna była jak najbardziej niezawodna, jej dolny koniec można przedłużyć krzyżakiem, profilem lub innym urządzeniem opartym na materiale nośnym.
 • W lokalizacjach przyszłych kolumn konieczne jest wykopanie otworu o wymaganym rozmiarze, zamontowanie wspornika ściśle pionowo i wybetonowanie otworu.

Oto wszystkie podstawowe zasady, które pomogą Ci uniknąć błędów podczas instalowania słupów z różnych materiałów do produkcji ogrodzeń.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz