Ogrodzenie panelowe otaczające teren prywatnego domu daje właścicielowi poczucie pewności i bezpieczeństwa. Materiały na ogrodzenie dobierane są na podstawie preferencji smakowych, ale w każdym razie jego urządzenie wymaga kolumn wsporczych.
Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jak montować słupki ogrodzeniowe, jakie są ich odmiany i funkcjonalność.
Drewniane słupy
Drewniane słupy są bardzo poszukiwane, ponieważ umożliwiają wykonanie prac instalacyjnych bez wykwalifikowanego pomocnika.
Sposoby ochrony drewna
Obecnie w sprzedaży jest specjalny preparat do obróbki drewna o nazwie „Gladiator-3”. Producenci gwarantują żywotność przetworzonych produktów do 40 lat. Niestety informacji tych nie można zweryfikować ze względu na nowość leku, ale recenzje są w większości pozytywne.
Rzemieślnicy proponują następujący sposób ochrony drewna: należy podpalić dolną część kolumny, a gdy jest zwęglona i jeszcze gorąca, należy ją zaimpregnować żywicą. Dzięki temu drewno jest całkowicie zaimpregnowane i znajduje właściwości ochronne. Bardziej nowoczesnym analogiem żywicy jest mieszanka bitumu i oleju napędowego.
Najskuteczniejszą ze wszystkich powyższych metod ochrony jest ta, w której drewniany słupek ogrodzeniowy jest montowany na kotwie lub kuli. W takim przypadku podpora unika kontaktu z podłożem, a zatem utrzymuje się znacznie dłużej.
Słupki ogrodzeniowe metalowe
Podpory do ogrodzeń metalowych są poszukiwane wśród profesjonalnych budowniczych, ponieważ charakteryzują się trwałością, niezawodnością i łatwością montażu. Ponadto można je przymocować do dowolnej części przez spawanie i odpowiednio stworzyć różnorodne wzory. Można stosować zarówno rury kwadratowe, jak i okrągłe, ale przed montażem należy je zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym.
Opcje montażu podpór metalowych:
- Słupek ogrodzeniowy wbijany jest w ziemię za pomocą znajdującej się w nim prowadnicy. Ten sposób montażu wymaga partnera, ponieważ w procesie wbijania należy dokładnie kontrolować pionowość rury.
- Konieczne jest wywiercenie niewielkiego pęknięcia w ziemi, a następnie zamontowanie w nim filaru i staranne zagęszczenie gleby. Ta opcja jest odpowiednia dla ogrodzeń o niskiej wadze.
Pale śrubowe, które nie boją się luźnej złożonej gleby, znacznie ułatwiają montaż metalowych kolumn.
Filary ceglane
Podpory ogrodzeniowe z cegły charakteryzują się dużą wytrzymałością i niezawodnością, a także bardzo ładnie wyglądają. Jednak przy ich instalacji należy przestrzegać pewnych warunków:
- Ponieważ słupki ogrodzeniowe z cegły mają dużą masę, do ich budowy potrzebny jest solidny fundament.
- Aby chronić mur przed skutkami opadów atmosferycznych i nadać słupowi wykończony wygląd, musi być wyposażony w czapkę wykonaną z metalu lub betonu.
Metalowa kolumna służy jako oś do budowy ceglanego filaru.
Kolumny betonowe
Podpory betonowe służą do urządzenia dużych i ciężkich ogrodzeń. Jednak w budownictwie prywatnym są używane rzadko, ponieważ ich koszt wraz z dostawą jest bardzo wysoki.
Jeśli deweloper rzuci te słupki na ogrodzenie, usprawiedliwiają one cały wysiłek i wydatki, a jednocześnie są bardzo mocne. Najważniejsze jest przestrzeganie technologii produkcji.
Zasady montowania słupków ogrodzeniowych
Następujące zasady dotyczą instalacji dowolnych kolumn, niezależnie od materiału produkcyjnego:
- Przed rozpoczęciem procesu montażu zaznacz wsporniki końcowe, a następnie przeciągnij między nimi grubą nitkę i zaznacz górny punkt. W razie potrzeby zaznacz również środek i dół przyszłego ogrodzenia.
- Zmierz odległość między słupkami i zaznacz położenie innych podpór, w oparciu o rozmiar materiału użytego do budowy ogrodzenia. Zabij kołki w planowanych miejscach. Optymalna odległość między podporami to 1,5-2 metry.
- Wysokość słupków nośnych ogrodzenia powinna przekraczać wysokość przyszłej konstrukcji o kilka centymetrów.
- Aby zapewnić niezawodność ogrodzenia w obecności niepuszystej, piaszczystej lub kamienistej gleby, słup należy zakopać w ziemi na głębokość równą ½ wysokości ogrodzenia.
- Jeśli mamy do czynienia z pęczniejącą glebą, kolumna powinna znajdować się powyżej poziomu jej przemarzania z dodatkowym drenażem.
- Aby kolumna była jak najbardziej niezawodna, jej dolny koniec można przedłużyć krzyżakiem, profilem lub innym urządzeniem opartym na materiale nośnym.
- W lokalizacjach przyszłych kolumn konieczne jest wykopanie otworu o wymaganym rozmiarze, zamontowanie wspornika ściśle pionowo i wybetonowanie otworu.
Oto wszystkie podstawowe zasady, które pomogą Ci uniknąć błędów podczas instalowania słupów z różnych materiałów do produkcji ogrodzeń.
Autor: Tomasz Lubicz