Ewolucja przesuwnych okien i drzwi tarasowych z profili aluminiowych przypomina postęp samochodów – każdy model przewyższa poprzednie.

Od dobrych okien po jeszcze lepsze

Zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i przy prezentacji indywidualnych projektów domów w Europie i USA dość często pojawiają się okna oraz drzwi aluminiowe, ponieważ jest to technologia, która może zaoferować konstrukcje okienno-drzwiowe do bardzo dużych powierzchni szklanych, a także – nazywane otwartymi rogami.

Architekci z kolei zauważają, że gdy klienci wybierają wielkość okien, nie liczy się cena, ale estetyka, lepsze parametry przenikania ciepła czy powietrza. Kiedy do budynku wpada więcej światła, gdy przez okna otwierają się widoki, taki budynek jest uważany za wyższej klasy i ma wyższą wartość niż budynek z wieloma ślepymi ścianami działowymi. Pomimo tego, że budynki ze ślepymi ścianami wydają się być łatwiejsze do osiągnięcia efektywności energetycznej

Produkty Aluminiowe, profile okienne i drzwiowe, mają podwójną wartość – pozwalają na glazurowanie dużych powierzchni, a dzięki dobrym parametrom cieplnym i szczelności z łatwością osiągają wysokie klasy efektywności energetycznej budynków.

Montażem drzwi i okien albuminowych zajmuje się firma LUXBOR, która swoje usługi świadczy w okolicach miejscowości:

Tarnowskie Góry, Lubliniec, Opole, Toszek, Strzelce Opolskie, Gliwice, Sośnicowice, Knurów, Ruda Śląska, Katowice , Chorzów, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Wieszowa, Zbrosławice, Wielowieś, Tworóg, Toszek, Zawadzkie oraz okolice. 

Dźwiękoszczelne okna

Okna otwierane równolegle zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić maksymalną wentylację i chłodzenie, a materiał akustyczny wewnątrz okna zatrzymuje hałas. Okna akustyczne w hałaśliwym środowisku miejskim z otwartymi oknami pozwalają na utrzymanie wymiany powietrza a jednocześnie zapobiegają przedostawaniu się hałasu z zewnątrz.

Przesuwane drzwi tarasowe

System drzwi przesuwnych tarasowych  był nowym krokiem na rynku przesuwnych drzwi tarasowych , ponieważ profile stały się prawie niewidoczne, a bardzo duże powierzchnie przeszklenia (4000 mm długości i 3500 mm wysokości) stały się możliwe – praktycznie od ściany do ściany i podłogi do sufit. Wizualnie szklana ściana wygląda jak bezramowa, widoczna zaledwie 35 mm rozpórka na przecięciu skrzydła. Pomimo dużych gabarytów, specjalna technologia uszczelnienia i inne innowacje pozwoliły osiągnąć wartość Uf profili 0,9-1,3 W / mkw.

Duże gabaryty szyby w drzwiach przesuwnych otwierają przestrzeń i przekształcają ją w część pomieszczenia, możliwe jest narożne otwieranie drzwi tarasowych. Standardowa waga skrzydła przesuwnego może wynosić do 750 kg przy elektrycznym mechanizmie otwierania i do 300 kg przy otwieraniu ręcznym. Istnieje możliwość glazurowania nieodchylanej części szkłem o masie do 1200 kg w standardzie.

Niewątpliwie rozwiązania konstrukcyjne drzwi przesuwnych nie ograniczają się do tego, zarówno waga, jak i wymiary mogą być wyjątkowe, czego dowodem jest wiele projektów nawet z drzwiami o wysokości 6 metrów. System prawie bezramowych drzwi ekspozycyjnych jest wpuszczany, gdy drzwi są zamknięte wygląda tak, jakby ich nie było, zamki są zintegrowane z profilami.

Najwyższa klasa przesuwnych drzwi tarasowych

Standardowe drzwi przesuwne mogą mieć wysokość 3600 mm, a szerokość skrzydła może dochodzić do 3000 mm. Część ruchoma waży do 400 kg, a część stacjonarna do 1200 kg, ale ruch jest niezwykle płynny i łatwy.

W niedalekiej przyszłości powstanie również kątowe połączenie części wahadłowych, które zagwarantuje jeszcze większą funkcjonalność budynków.

Oprócz szczelności systemu okienno-drzwiowego, wąskich profili i parametrów cieplnych, inżynierowie pomyśleli również o bardzo prostych, ziemskich potrzebach podczas tworzenia drzwi i okien . Po zamknięciu drzwi moskitiera zapada się. jeśli chcesz, aby siatka się wyciągnęła, wystarczy nacisnąć małą gałkę, a pozostanie rozłożona. Ta funkcja jest bardzo popularna w Europie, prawdopodobnie będzie popularna również w Polsce, ponieważ komarów niestety nie brakuje.

Uwzględniono również ochronę przed złodziejami – system zawiera dodatkowe zamki i zabezpieczenia antywłamaniowe, profile mogą być wzmocnione, możliwa będzie opcja drzwi przesuwnych bez progu.

Przesuwne drzwi i okna tarasowe łączą najlepsze właściwości termiczne dzisiejszych okien z cienkimi profilami – co oznacza maksymalny widok, światło słoneczne i ciepło.

W domu energooszczędnym sezon grzewczy trwa o miesiąc krócej

Nadal zbyt mało uwagi poświęcamy dopływom ciepła słonecznego, a przecież zimą ogrzewają one zbyt duże pomieszczenia z wolnymi przeszkleniami.

W eksperymencie przeprowadzonym kilka lat temu bierne dopływy ciepła do 57,6 m2 M. m powierzchni biura informatycznego z oknami o powierzchni 10,9 mkw. Po przeprowadzeniu eksperymentu i porównaniu teoretycznego budynku energooszczędnego z dopływami energii wyznaczonymi w pomieszczeniu rzeczywistym stwierdzono, że „porównując dane z miesięcy zimowych w istniejącym budynku, wewnętrzne dopływy ciepła stanowią 37-42%, a energooszczędny 73-79%. zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Ustalono również, że sezon grzewczy w budynku energooszczędnym byłby o około miesiąc krótszy ”.

W celu zwiększenia dopływu energii słonecznej, zwłaszcza zimą i akumulacji ciepła, stosuje się różne rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne:

  • Optymalna orientacja budynku w kierunku wschód-zachód
  • Przede wszystkim okna i inne przezroczyste przegrody w budynku zaprojektowano od strony południowej domu, a nie więcej niż 10% od strony północnej;
  • Pomieszczenia pomocnicze zlokalizowano w części północnej, a pomieszczenia mieszkalne od strony południowej;
  • Wewnętrzne przegrody i podłogi wymagają właściwości akumulacyjnych;
  • Niezbędne elementy zacienienia budynku lub inne środki zapobiegające przegrzaniu w okresie letnim;

Tym samym drzwi tarasowe, duże okna z witrynami sklepowymi mogą być nie tylko elementem architektonicznym i estetycznym, ale także złożonym elementem energooszczędności budynku oczywiście tylko dobrej jakości – zarówno produktowej, jak i montażowej.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz