Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /usr/home/amon/domains/www.okna-drzwi-bramy.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103 WYDAJNOŚCI ENERGETYCZNA OKIEN
Categories: budowlaneOkna i Drzwi

WYDAJNOŚCI ENERGETYCZNA OKIEN

Gdy decydujemy o zakupie okien do nowo wybudowanego domu lub w ramach projektu modernizacyjnego, design zazwyczaj stoi na pierwszym miejscu naszych rozważań. Często wybieramy ramy, rolety, okna uchylne lub stałe na podstawie indywidualnych preferencji – a nie z powodu ich lepszego uszczelnienia czy optymalizacji wentylacji. Komfort użytkowania również odgrywa ważną rolę. Cała gałąź przemysłu skupia się na funkcjonalności uchylnych okien. Preferencje estetyczne są subiektywne. Natomiast efektywność i cena to kryteria absolutne, które zasługują na dogłębną analizę.

Klienci są często skupieni na cenie zakupu: koszcie gotowych okien. Jednak rzeczywisty koszt jest uzależniony od trwałości oraz ilości energii zużywanej rokrocznie przez okna. Okna energooszczędne pozwalają na oszczędności każdego miesiąca. Mogą zmniejszyć inwestycję hipoteczną, umożliwiając zakup mniejszego i mniej kosztownego systemu grzewczego i klimatyzacyjnego. Efektywne okna zwiększają komfort i trwałość użytkowania. Oszczędność energii oraz trwałość stanowią kluczowe elementy całkowitych kosztów cyklu życia. Z odrobiną planowania możliwe jest osiągnięcie wszystkiego. Obecnie wysoka wydajność dostępna jest w każdym typie okien.

Kwestie energetyczne

Jestem przekonany, że gdybyśmy mogli wizualizować straty energii tak jak widzimy barwy i formy, efektywność energetyczna byłaby na czele naszych preferencji dotyczących okien. Wyobraź sobie ekran pokazujący ilość energii wydatkowanej na przepływ przez nasze okna!

Okna stanowią przejścia termiczne. Zazwyczaj są one o 10 razy mniej wydajne energetycznie niż ściany, które zastępują. Typowy dom może tracić 30% swojej energii grzewczej lub chłodzącej przez okna. Dobrą nowiną jest to, że technologia okien rozwija się dynamicznie. Istnieją nawet przypadki, kiedy nowe okna mogą generować zysk energetyczny. Inwestycja w okna energooszczędne opłaca się w każdym klimacie. Czas zwrotu z inwestycji w energooszczędne modele waha się od 2 do 10 lat. Nowoczesne okna są atrakcyjne i łatwe w doborze.

Dystrybucja energii

Różnorodne komponenty okna współpracują, aby stawić czoła siłom oddziałującym na całą jednostkę. Utrata i zysk ciepła przez przewodzenie, konwekcję, promieniowanie i przecieki powietrza. Transfer ciepła przez okno poprzez przewodzenie, konwekcję i promieniowanie jest reprezentowany przez wartości U. Wartość R jest odwrotnością matematyczną U. Tak więc wartość U 0,5 odpowiada wartości R 2. Myśl o U jako o przepływie, a o R jako o oporze przeciwko przepływowi. Przecieki powietrza są określane oddzielnie jako objętość powietrza, która ucieka przez metr kwadratowy powierzchni okna na minutę.

Przewodzenie to przemieszczanie ciepła przez materiał stały. Dotknięcie gorącej patelni pozwala odczuć ciepło przewodzone z elementu grzewczego przez patelnię. Ciepło przemieszcza się przez szkło, dystanse (metalowe listwy rozdzielające panele szklane) i ramę okna w podobny sposób. Przerwanie ścieżki za pomocą materiału słabiej przewodzącego utrudnia przepływ ciepła. Materiały słabiej przewodzące, takie jak izolacja, osiągają to, zatrzymując powietrze między stałymi włóknami izolacyjnymi. Okna wieloszybowe robią to, zatrzymując gaz o niskiej przewodności, takie jak argon czy krypton, między szybami. Izolacyjne dystanse i ramy okienne również redukują przewodzenie.

Konwekcja to inny sposób, w jaki ciepło przemieszcza się przez okna. W chłodnym klimacie, ogrzane powietrze wewnętrzne styka się z wewnętrzną powierzchnią szyby, jest chłodzone, staje się cięższe i opada na dół. Kiedy ten strumień powietrza opada, więcej ciepłego powietrza pędzi, by zająć jego miejsce przy szybie. Cykl ten, zwany pętlą konwekcyjną, utrzymuje się sam. Zimna powierzchnia szkła systematycznie odbiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu. Siedząc na sofie, doświadczasz tego przepływu konwekcyjnego jako zimnego przeciągu i zwiększasz ustawienia termostatu. Niestety, każdy wzrost ustawień termostatu o 1 stopień zwiększa zużycie energii o 2%! Zamiast tego zwiększ temperaturę szkła. Wybierz wielokrotne oszklenia z wypełnieniami gazowymi o niskiej przewodności, nowoczesne dystanse i ramy odporne na temperaturę. Podnoszą one temperaturę wewnętrznej szyby, spowalniają konwekcję i zwiększają komfort.

Transfer promieniowania to przemieszczanie ciepła z ciała cieplejszego do chłodniejszego przez fale energii. Dobry absorbent to dobry emiter. Nie bez powodu większość pieców na drewno ma kolor czarny. Czerń najlepiej absorbuje i emituje promieniowanie. Z drugiej strony pokoju możesz odczuć ciepło promieniujące z pieca. Tymczasem twoja twarz jest chłodna, gdy promieniuje (emituje) ciepło do zimnej szyby okiennej. To dyskomfort, podobnie jak konwekcja, skłania cię do podniesienia ustawień termostatu. Promieniowe straty ciepła to więcej niż tylko wrażenie: przezroczyste szkło pochłania ciepło i wyrzuca je na zewnątrz. Możliwości absorpcji i emisji szkła można znacząco zmniejszyć, aplikując na szkle powłoki odbijające określone długości fal energii. Powłoki o niskim współczynniku „E” emitują mniej energii cieplnej o długiej fali. W chłodnym klimacie więcej ciepła pozostaje w domu. W ciepłym klimacie ciepło pozostaje na zewnątrz. Powłoki Low-E poprawiają izolacyjność okna mniej więcej tak samo, jak dodanie dodatkowej szyby do zestawu. Tak więc okno z podwójnymi szybami i niskim E jest równie efektywne, jak przezroczyste okno z potrójnymi szybami.

Przecieki powietrza przekazują około połowy ciepła grzewczego i chłodzącego typowego domu na zewnątrz. Przecieki powietrza przez okna i ich otoczenie odpowiadają za większość tej straty. Dobrze zaprojektowane okna mają trwałe uszczelki pogodowe i wysokiej jakości mechanizmy zamykające, które efektywnie blokują przecieki powietrza. Okna zawiasowe, takie jak rolety i markizy, lepiej przylegają do uszczelek niż okna przesuwne i podwójnie zawieszone. Ale odpowiednio wykonane podwójne zawieszki są akceptowalne. Na przecieki powietrza wpływa również jakość połączeń poszczególnych elementów okna. Połączenia od szyby do ramy, od ramy do ramy i od skrzydła do ramy muszą być szczelne. Wartości przecieku powietrza są wymienione w specyfikacjach technicznych okien jako objętość powietrza na minutę na metr kwadratowy okna. Szukaj okien z certyfikowanymi wskaźnikami przecieku powietrza poniżej 0,30 cfm / ft^2. Im niższe wartości, tym lepiej.

Przepuszczalność energii

Dobrze zaprojektowane okna blokują przepływ energii z naszego klimatyzowanego wnętrza. Ale nie chcemy blokować całkowicie dostępu do darmowej energii słonecznej. W chłodnym klimacie większość czasu witamy ciepło i światło słoneczne. A gdy już je złapiemy, nie chcemy go tracić. W ciepłym klimacie nie potrzebujemy ciepła, ale chcemy światła. Nowoczesna technologia okien umożliwia osiągnięcie obu tych celów!

Mniej niż połowa energii słonecznej jest widoczna. Dłuższe długości fal poza czerwoną częścią widma widzialnego to ciepło (podczerwień). Krótsze długości fal energii, poza fioletem, są ultrafioletowe (UV). Gdy energia słoneczna uderza w okno, światło widzialne, ciepło i promieniowanie ultrafioletowe są odbijane, pochłaniane lub przenikają do wnętrza budynku. Najnowsze technologie okien zostały zaprojektowane tak, by wybierać optymalną mieszankę ciepła i światła dla danego klimatu i ekspozycji. Wybieramy kombinację powłok szklanych, wypełnień gazowych, dystansów szklanych i ram okiennych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Rozwiązania oszkleniowe

Na rynku dostępna jest szeroka gama systemów oszklenia, mogąca zaskoczyć. W 1960 roku wybór był prosty: jednoszybowa przezroczysta szyba z dodatkowym oknem burzowym. Jeszcze w 1980 roku pięćdziesiąt procent sprzedanych okien było jednoszybowych. Obecnie ponad 90% stanowią co najmniej podwójne szyby, a połowa z nich ma powłoki Low-E. Dodatkowy koszt powłok Low-E i wypełnień gazowych o niskiej przewodności wynosi tylko kilka dolarów na metr kwadratowy, co stanowi około 5% całkowitego kosztu jednostki okiennej. To oczywiste. Te ulepszenia podnoszą efektywność energetyczną prawie o 100% w porównaniu do przezroczystego szkła, zmniejszają kondensację w chłodnym klimacie i ograniczają blaknięcie tkanin. Powłoki szklane są zaprojektowane do selektywnego odbijania określonych długości fal energii. Mogą blokować promieniowanie UV, ciepło, światło lub dowolną kombinację tych trzech elementów.

Wysokiej jakości przeszklenia doświetlające w dachu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Okna z wysokim poziomem przepuszczalności widzialnej (VT) są przejrzyste. Zapewniają również naturalne światło dzienne. Oprócz atrakcyjnego widoku oszczędzają energię, redukując potrzebę stosowania sztucznego oświetlenia. Niektóre powłoki i odcienie blokujące ciepło mogą również zmniejszać przepuszczalność widzialną, więc warto być czujnym. Przepuszczalność widzialna okien jest wymieniona w dokumentacji producenta jako porównanie do ilości światła widzialnego, które w przeciwnym razie przechodziłoby przez otwarty otwór w ścianie. VT jest czasami podawane jako wartość „całego okna”, wliczając w to efekt ramy. Ech! Większość ludzi rozumie, że przez ramę nie można zobaczyć. Istotna jest nasza zdolność do widzenia przez szybę. Upewnij się, że otrzymujesz VT dotyczące szyby, a nie całej jednostki.

Zakres VT w oknach mieszkalnych waha się od zaciemnionego 15% dla niektórych przyciemnianych szyb do 90% dla przezroczystego szkła. Szkło o wartościach VT powyżej 60% jest wyraźne. Każda wartość poniżej 50% zaczyna wydawać się ciemna i/lub odbijająca. Ludzie mają bardzo różne opinie na temat tego, co jest jasne, a co ma odcień koloru, szczególnie przy patrzeniu przez szkło pod kątem. Najlepszą radą jest osobiste sprawdzenie próbki szkła przed złożeniem zamówienia na okna. Oglądaj przez szybę na zewnątrz, a nie przez okno salonu. Trzymaj szybę pod różnymi kątami. Jeśli Twój dostawca twierdzi, że nie może pokazać Ci próbki szkła, szukaj innego sprzedawcy. Znajdź innego dostawcę!

Producenci długo używali terminu współczynnik zacienienia (SC) do opisania, ile ciepła słonecznego przenika przez każdy z ich systemów oszklenia. Całkowicie nieprzezroczysta jednostka otrzymuje 0, a pojedyncza szyba z przezroczystego szkła 1 w tej skali porównawczej. Przezroczyste okno dwuszybowe osiąga 0,84, ponieważ przepuszcza 84% tyle ciepła, co pojedyncza szyba szkła. Jednak współczynnik zysku ciepła słonecznego (SHGC) to nowsze, bardziej precyzyjne narzędzie, które zostało przyjęte do opisywania zysku ciepła słonecznego. SHGC to część dostępnego padającego ciepła słonecznego, które skutecznie przenika przez jednostkę okienną. Korzysta również ze skali od 0 (dla braku) do 1 (dla 100% dostępnych). Kluczową różnicą jest to, że SHGC bierze pod uwagę procent dostępnego ciepła słonecznego, zamiast procentu przechodzącego przez pojedynczą szybę szkła. Uwzględnia różne kąty padania słońca i efekt cieniowania ramy okna. W rezultacie jest o około 15% niższy niż wartości SC.

Powłoki szklane są opracowywane w celu selekcji określonych długości fal energii. Możliwe jest posiadanie powłoki szklanej, która blokuje długofalową energię cieplną (niski SHGC), jednocześnie pozwalając na dużą ilość krótkofalowej energii świetlnej (wysoki VT) do wnętrza domu. Ta kombinacja jest idealna w ciepłym klimacie. Niski SHGC może obniżyć rachunki za klimatyzację bardziej niż poprawa izolacyjności okna poprzez dodanie dodatkowej szyby. SHGC poniżej 0,40 jest zalecane dla gorących klimatów. W chłodnym klimacie pożądane są zarówno wysoka przepuszczalność widzialna, jak i wysoki zysk ciepła słonecznego. SHGC wynoszące 0,55 lub więcej jest zalecane na chłodne północne regiony. W klimatach o zmiennej temperaturze, takich jak Waszyngton, wybór SHGC między 0,40 a 0,55 jest uzasadniony, ponieważ istnieje kompromis między obciążeniami chłodzenia i ogrzewania.

Okna blokujące promieniowanie ultrafioletowe zmniejszają blaknięcie materiałów. Wybierz okna zapewniające wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Możesz oczekiwać znalezienia gotowych okien, które blokują ponad 75% energii UV. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, niektóre światła widzialne również powodują blaknięcie. Niektórzy producenci stosują zarówno wskaźnik uszkodzeń Krochmanna, jak i wartości transmisji UV do oceny zdolności okna do ograniczania potencjału blaknięcia materiałów.

Producenci okien czasami podają wartości R-8 (U – 0,125). Zachowaj ostrożność. Może to dotyczyć tylko środkowej części szkła. Nie zadowalaj się wysokimi wartościami tylko dla szkła. Szukaj wartości „całego okna” U-0,33 lub lepszych. Okna o niskich wartościach U są powszechnie dostępne we wszystkich stylach. Niektórzy producenci wstawiają folię z tworzywa sztucznego pokrytą niską e w przestrzeni gazowej jednostek dwuszybowych, aby zapewnić skuteczną trzecią lub czwartą „szybę”. Waga tych okien jest porównywalna z dwuszybowymi, a dla niektórych rzeczywista ogólna wydajność okien jest zwiększona do poziomów powyżej R-6. Te jednostki są kosztowne, ale te zaawansowane technologicznie modele mogą być bardziej energooszczędne niż ściany w bardzo chłodnym klimacie. Wartość R jest niższa niż typowa ściana, ale jeśli jednostki z trzema szybami są zaprojektowane z wysokim SHGC, mogą one generować netto zysk energetyczny w niektórych konstrukcjach.

Dystanse

Jeśli mieszkałeś w chłodnym klimacie, mogłeś zauważyć kondensację, a nawet mróz na oknach. Gdy ciepłe powietrze w pomieszczeniu jest chłodzone poniżej punktu rosy, woda skrapla się z powietrza, a kondensacja gromadzi się na zimnej powierzchni. Kondensacja zwykle pojawia się wokół krawędzi szyby okiennej. To nie przypadek. Na krawędzi znajduje się większość szyb dwuszybowych, które są rozdzielone aluminiowymi dystansami. Aluminiowe dystanse są bardzo przewodzące, więc najzimniejs

za część oszklonej jednostki znajduje się wokół jej krawędzi. Wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi pleśni, rozkładowi i uszkodzeniom wykończeń. Kondensacja wpływa na trwałość i komfort. Jest to główna przyczyna reklamacji związanych z oknami. Izolacja krawędzi zmniejsza ryzyko kondensacji.

Budowa okna bez mostków termicznych jest praktycznie niemożliwa. Jednak materiał i konstrukcja elementu dystansowego może znacząco wpłynąć na tempo, w jakim ciepło przepływa przez krawędź okna. Wielu producentów okien obecnie oferuje zaawansowane technologicznie dystanse jako standard. Tradycyjne aluminiowe dystanse są nieakceptowalne! Najlepsze okna wykorzystują mniej przewodzące materiały, takie jak cienka stal nierdzewna, tworzywa sztuczne, pianka i kauczuk. Ciepłe dystanse mogą poprawić wartość U całej jednostki okiennej o 10%. Co ważniejsze, zmniejszają kondensację. Te dystanse podnoszą temperaturę krawędzi o około 5 stopni. Istnieje wiele znaków towarowych, takich jak Swiggle Stick, Super Spacer, PPG Intercept, Ultra Edge itp. Ważne jest, aby zamówione okno posiadało system ciepłych dystansów. Jeśli martwisz się, że gaz argonowy może uciec z okna, wszystkie dowody wskazują, że odpowiednio zaprojektowane uszczelnienie wytrzyma bez problemu 20 lat. Sprawdź gwarancję.

Ramki

Na czele najczęściej dostępnych i popularnych ram okiennych znajdują się drewno i pusty winyl. Aluminium zajmuje dalekie trzecie miejsce. Na rynku pojawia się strumień alternatywnych materiałów, takich jak kompozyty z żywicy drzewnej, włókno szklane, pianka PVC i izolowany winyl, ale łączna oferta tych produktów jest niewielka. W 1996 roku sprzedano ponad 47 milionów okien mieszkalnych. Z tej sumy 46% stanowiło drewno (w tym pokryte winylem i aluminium), 36% winyl, 17% aluminium, a 1% inne materiały. Drewno dominuje w nowych konstrukcjach, posiadając od 53% do 27% przewagę rynkową nad winylem. Jednak winyl ma od 45% do 40% przewagę na rynku renowacji i wymiany. Winyl ma stać się liderem w nowych konstrukcjach w ciągu najbliższych 2 lat. Trwałość i wydajność są kluczowymi kwestiami dla budowniczych i właścicieli domów. (ZOBACZ RYSUNKI NA KOŃCU ARTYKUŁU)

Około 25% powierzchni okna stanowi jego ramę. Dlatego materiał ramy powinien być słabo przewodzący ciepło. W większości przypadków drewno i winyl sprawdzają się równie dobrze. Ramy aluminiowe zazwyczaj cechują się niską efektywnością energetyczną. Połączenia, gdzie ramy są składane, muszą być dokładnie uszczelnione. Najwyższej jakości okucia i uszczelki pogodowe powinny być starannie zamontowane wokół otworu skrzydła, aby zminimalizować przecieki powietrza. Zwróć szczególną uwagę na ten detal. Trwałość ma znaczenie. Uszczelnienia muszą skutecznie zamykać okno po setkach otwarć, deszczowych nawilżeniach, suszeniach słonecz

nych i mrozach zimowych. Tanie, cienkie tworzywa sztuczne, metale lub szczotki nie spełniają wymagań. Najlepsze są wysokiej jakości uszczelki sprężyste, takie jak te używane do uszczelniania drzwi samochodowych. Zamknięcia muszą skutecznie uszczelniać okna. Dokładnie przyjrzyj się tym elementom i zapytaj swojego architekta lub budowniczego o wyniki konkretnej marki. Wybierz sprawdzone rozwiązania. Pozostaw eksperymentowanie z nowymi markami innym.

Sprzedaż okien aluminiowych osiągnęła szczyt na początku lat 80., kiedy zdobyli 60% rynku okien mieszkalnych. Obecnie spadli do 17%: tendencja spadkowa. Okna aluminiowe są bardzo trwałe i wymagają minimalnej konserwacji. Jednak są one duże konsumentami energii. Mogą być skonstruowane tak, aby działały dość efektywnie, jeśli przerwa termiczna jest uwzględniona w projektach. Jest to jednak skomplikowany i kosztowny detal do wykonania.

Okna drewniane są zazwyczaj najdroższym rozwiązaniem. Ramy drewniane są wykonane z litego drewna, pokryte aluminium lub winylem. Jedną z głównych wad stosowania okien z litego drewna jest konieczność konserwacji. Drewno ulega zgniwaniu, kurczeniu i rozszerzaniu. Farba się łuszczy. Lite drewno wymaga częstej i starannej konserwacji. Z drugiej strony, dobrze utrzymane drewno wygląda elegancko, jest stabilne i łatwe do malowania. Klienci preferują wersje okleinowane, ponieważ wymagają one mniej konserwacji.

Alan Campbell, prezes National Wood Window and Door Association, informuje: “Ponad 90% sprzedawanych okien drewnianych jest okleinowanych aluminium lub winylem.” Campbell uważa, że okna okleinowane oferują to, co najlepsze z obu światów: powierzchnię zewnętrzną niewymagającą konserwacji z atrakcyjną powierzchnią wewnętrzną, którą można pomalować, bejcować lub pozostawić w naturalnym kolorze. Z drugiej strony, jeśli znudzi Ci się zewnętrzny kolor oklein – pech. Wybierając wersję stałą lub okleinowaną, upewnij się, że producent potraktował swoje drewniane ramy środkiem konserwującym odpornym na wodę (WRP), aby poprawić trwałość, odporność na farbę i stabilność wymiarową.

Okna winylowe (polichlorek winylu, PVC) są dostępne od 35 lat. Na początku lat 80. udział winylu w rynku mieszkaniowym był zaledwie 3%, ale popularność winylu wzrosła. W ubiegłym roku jego udział wzrósł do ponad 36% wszystkich sprzedanych okien mieszkalnych. Winyl jest energooszczędny, trwały, odporny na zgniliznę, owady i warunki atmosferyczne. Jest produkowany z dodatków stabilizujących UV. Winyl jest barwiony na wylot i nie wymaga malowania. Krytyka winylu dotyczy jego niemożliwości malowania, kruchości i niestabilności termicznej (szczególnie w ciemnych kolorach). Rozszerza się i kurczy bardziej niż drewno, aluminium, a nawet szkło, które utrzymuje. Ramy winylowe mogą powodować zwiększone przecieki powietrza z czasem z powodu tego mechanizmu różnicowego. Richard Walker, dyrektor techniczny American Architectural Manufacturers Association (AAMA), szybko zauważa: “Okna winylowe są projektowane z myślą o tym ruchu, a awarie nie zostały odnotowane jako powód do niepokoju.” Dobra rada to: wybierz jasne okna winylowe ze spawanymi termicznie narożnikami.

Pigmenty używane w farbie są prawie identyczne z pigmentami stosowanymi w winylu, ale kolor winylu przechodzi przez całą jego grubość. Walker twierdzi, że “Delikatne przetarcie miękkim środkiem czyszczącym lub jednym z produktów z naszej zalecanej listy [AAMA] przywróci winyl do pierwotnego stanu.” AAMA prowadzi program certyfikacji profili winylowych, w którym ponad 2000 okien winylowych posiada certyfikat stabilności wymiarowej, odporności na ciepło i działanie warunków atmosferycznych. Testy na działanie warunków atmosferycznych są przeprowadzane na Florydzie, w Kentucky i Arizonie przez okres 2 lat, po którym dokonuje się pomiarów koloru. Przetestowałem metodę “Soft Scrub” i byłem pod wrażeniem, jak bardzo można odświeżyć wygląd postarzałego winylu. Oczywiście nie jest to oryginalny kolor, ale zauważalna i akceptowalna poprawa.

Okna z ramami z włókna szklanego zaczynają pojawiać się w niektórych liniach produktów. Włókno szklane jest wyjątkowo wytrzymałe, a ponieważ jest wykonane z włókien szklanych, współczynnik rozszerzalności termicznej ram i szkła jest taki sam. Włókno szklane musi być malowane i jest droższe niż winyl. Owens Corning, Andersen i Marvin to trzej główni producenci, którzy oferują okna z włókna szklanego. Owens Corning jest jedynym producentem, który oferuje okno z włókna szklanego z izolowanymi ramami. Ale zanim zbytnio się podekscytujesz… wartość U całego okna dla okna z niskim E wypełnionego argonem ma taką samą ocenę 0,32 zarówno dla nieizolowanego winylu, jak i izolowanego zestawu z włókna szklanego.

AAMA i NWWDA pracują od ponad 2 lat nad opracowaniem jednego standardu obejmującego okna drewniane, winylowe i aluminiowe. Od kwietnia 1997 r. wspólny standard branżowy AAMA/NWWDA oficjalnie poświadcza wydajność okien poprzez niezależną weryfikację zewnętrzną. Jednostki okienne są losowo wybierane z linii produkcyjnych firm członkowskich AAMA i NWWDA i testowane pod kątem przecieku wody, przecieku powietrza, strukturalnej wytrzymałości na wiatr i odporności na forsowne wejście, ale nie wydajności energetycznej całego okna. Okna, które przechodzą test, otrzymują etykietę AAMA/NWWDA. Szukaj tego certyfikatu.

5/5 - (2 votes)

Autor: Tomasz Lubicz


amon

Recent Posts

Oczyszczacze wody – rodzaje i zastosowanie

Spis treści:WstępPrzydomowe oczyszczalnie ściekówNeutralizatory kwasówSeparatory koalescencyjneSeparator tłuszczuOsadniki piasku i szlamuRegulatory przepływuZakończenie Wstęp W obliczu rosnących…

3 miesiące ago

Propozycja Europejskiego Niebieskiego Ładu

Propozycja Europejskiego Niebieskiego Ładu zyskuje na znaczeniu w Unii Europejskiej. W dniu 26 października 2023…

4 miesiące ago

Co to jest obróbka CNC? Przegląd procesu obróbki CNC

Co to jest obróbka CNC? Przegląd procesu obróbki CNC Komputerowa kontrola numeryczna, znana jako obróbka…

4 miesiące ago

Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków? Masz czas do dnia 30 kwietnia 2024 roku

Coraz więcej władz gminnych na Śląsku apeluje do mieszkańców, którzy posiadają szamba lub przydomowe oczyszczalnie…

4 miesiące ago

Odśnieżanie paneli słonecznych

Jak poprawić efektywność paneli słonecznych zimą? Skuteczna metoda na usuwanie śniegu. Dla właścicieli paneli fotowoltaicznych…

5 miesięcy ago

Schody na beton – drewniane schody na beton

W dzisiejszych czasach, choć dostępne są różnorodne nowoczesne materiały, drewniane schody wewnątrz domów wciąż emanują…

6 miesięcy ago