Categories: budowlane

Wprowadzenie do automatyzacji linii montażowych

W miarę postępu technologicznego coraz więcej prac jest zastępowanych przez maszyny lub roboty za pośrednictwem innowacji, takich jak automatyzacja linii montażowych. Przykładem mogą być firmy produkcyjne, które od pewnego czasu wykorzystują różne formy automatyzacji, aby ułatwić proces produkcji produktów, jednocześnie redukując koszty. Automatyzacja może obejmować wszystko, od robotów, które wykonują cięcie, spawanie, galwanizowanie i malowanie, po maszyny, które dozują odpowiednią ilość kleju lub złączek.

Zalety i wady automatycznych i manualnych linii montażowych

Chociaż automatyzacja ma wiele zalet, nadal istnieją firmy, które polegają na pracy manualnej. Oto przegląd zalet i wad obu typów linii montażowych:

 • Manualne linie montażowe są wolniejsze i mniej precyzyjne niż zautomatyzowane linie. Wymagają również większej ilości siły roboczej, co może być kosztowne.
 • Zautomatyzowane linie montażowe są szybsze i dokładniejsze niż manualne linie. Wymagają również mniej siły roboczej, co może przynieść oszczędności w dłuższym okresie.

Rodzaje automatyzacji stosowanej na linii montażowej

Automatyzacja stała się ważną częścią linii montażowych. Przyspiesza proces i pomaga w produkcji wysokiej jakości produktów. Istnieje wiele typów automatyzacji, każdy z nich ma swoje zalety, czy to twarda, programowalna, czy miękka automatyzacja na linii montażowej. Oto niektóre z najczęściej stosowanych typów:

 • Roboty są powszechnie stosowane na liniach montażowych, ponieważ są efektywne i precyzyjne. Mogą pracować przez dłuższe godziny bez popełniania błędów.
 • Maszyny są używane do dozowania odpowiedniej ilości kleju lub złączek, między innymi. Są precyzyjne i mogą zaoszczędzić czas i pieniądze.
 • Przenośnik łańcuchowy VarioFlow plus firmy Bosch Rexroth to wydajny i unikalny system przenośników łańcuchowych, zaprojektowany specjalnie do szerokiego spektrum zastosowań w branżach FMCG, opakowaniowej, farmaceutycznej, na liniach montażowych w sektorach motoryzacyjnym i elektronicznym, oraz do łączenia maszyn.
 • Zautomatyzowane pojazdy prowadzone (AGVs) są używane do przemieszczania materiałów lub produktów z jednego miejsca do drugiego. Są to małe pojazdy, które poruszają się wzdłuż zaprogramowanej ścieżki i mogą transportować wszystko, od pudełek po palety.
 • Systemy Transportowe. Bosch Rexroth oferuje wszechstronne i ekonomiczne systemy transportowe, które doskonale sprawdzają się w różnych zastosowaniach. W ramach Automationstechnik projektujemy linie i systemy przenośników paletowych, dostosowane do specyfikacji produktów oraz procesów produkcyjnych. Nasze rozwiązania umożliwiają transport zarówno małych, lekkich produktów przy użyciu systemu TS 1, który obsługuje palety o masie do 3 kg, jak i dużych komponentów dzięki systemowi TS 5, zdolnemu obsługiwać palety o masie do 400 kg.
 • Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) to termin używany do odniesienia do wszystkich maszyn, komputerów, czujników i innych urządzeń, które są połączone przez internet.
 • Autonomiczne roboty mobilne (AMR). W miarę jak produkty stają się coraz bardziej zindywidualizowane, różnorodność komponentów wzrasta, a wielkość produkcji ulega zmianie, działanie na konkurencyjnych rynkach generuje rosnącą presję także w dziedzinie intralogistyki. W odpowiedzi na te wyzwania, Bosch Rexroth wprowadza rewolucyjne rozwiązanie w postaci autonomicznych robotów mobilnych (AMR) ACTIVE Shuttle, które wyznaczają nowy standard w Intralogistyce 4.0.
 • Roboty współpracujące, czyli coboty, to roboty, które pracują razem z ludźmi. Są bezpieczne do pracy wokół i mogą być używane do różnych zadań.

Zalety automatyzacji linii montażowej

Istnieje wiele zalet korzystania z zautomatyzowanej linii montażowej. Oto niektóre z najważniejszych:

 • Szybkość – Zautomatyzowane linie montażowe są znacznie szybsze niż manualne linie. Oznacza to, że produkty mogą być produkowane w szybszym tempie i przy mniejszym wykorzystaniu siły roboczej.
 • Dokładność – Zautomatyzowane linie montażowe są dokładniejsze niż manualne linie. Oznacza to, że popełniane są mniej błędów, a produkty mogą być produkowane bardziej efektywnie.
 • Mniej pracy – Zautomatyzowane linie montażowe wymagają mniej siły roboczej niż manualne linie. Ponieważ roboty nie męczą się, pracują przez dłuższe godziny bez popełniania błędów. Mogą również wykonywać konkretne zadania, które inaczej musiałyby być wykonane ręcznie przez wiele osób.
 • Bezpieczeństwo – Zautomatyzowane linie montażowe są bezpieczne do użytku. Nie wymagają żadnej ręcznej pracy z niebezpiecznymi aplikacjami.
 • Koszt – Zautomatyzowane linie montażowe są droższe niż manualne linie. Jednak w dłuższym okresie oszczędzają pieniądze, ponieważ są bardziej efektywne i dokładne.

Zastosowanie robotów współpracujących na zautomatyzowanej linii montażowej

Jedną z zalet robotów jest to, że mogą być używane zarówno do zadań manualnych, jak i automatycznych. Sprawia to, że są uniwersalnym narzędziem na liniach montażowych. Mogą być używane do pomocy ludziom w zadaniach, które są zbyt trudne lub niebezpieczne do wykonania ręcznie.

Automatyzacja linii montażowych przynosi wiele korzyści dla Twojej firmy. Jeśli szukasz sposobu na poprawę swojego procesu produkcyjnego, to może to być rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki Automationstechnik Sp. z o.o. , pionierskiej firmie w dziedzinie robotów współpracujących i technologii wizyjnych, Twój biznes może szybciej się rozwijać.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz


amon

Share
Published by
amon

Recent Posts

WYDAJNOŚCI ENERGETYCZNA OKIEN

Gdy decydujemy o zakupie okien do nowo wybudowanego domu lub w ramach projektu modernizacyjnego, design…

2 miesiące ago

Oczyszczacze wody – rodzaje i zastosowanie

Spis treści:WstępPrzydomowe oczyszczalnie ściekówNeutralizatory kwasówSeparatory koalescencyjneSeparator tłuszczuOsadniki piasku i szlamuRegulatory przepływuZakończenie Wstęp W obliczu rosnących…

3 miesiące ago

Propozycja Europejskiego Niebieskiego Ładu

Propozycja Europejskiego Niebieskiego Ładu zyskuje na znaczeniu w Unii Europejskiej. W dniu 26 października 2023…

4 miesiące ago

Co to jest obróbka CNC? Przegląd procesu obróbki CNC

Co to jest obróbka CNC? Przegląd procesu obróbki CNC Komputerowa kontrola numeryczna, znana jako obróbka…

4 miesiące ago

Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków? Masz czas do dnia 30 kwietnia 2024 roku

Coraz więcej władz gminnych na Śląsku apeluje do mieszkańców, którzy posiadają szamba lub przydomowe oczyszczalnie…

4 miesiące ago

Odśnieżanie paneli słonecznych

Jak poprawić efektywność paneli słonecznych zimą? Skuteczna metoda na usuwanie śniegu. Dla właścicieli paneli fotowoltaicznych…

5 miesięcy ago