Średnica kanału wentylacyjnego wentylacji naturalnej.

W trakcie projektowania projektu i budowy mieszkań indywidualnych planowane jest stworzenie zespołu sieci inżynieryjnych: elektrowni, kranu, kanalizacji i oczywiście wentylacji. Od tego zależy komfortowy mikroklimat pomieszczenia. Dlatego instalacja kanałów wentylacyjnych w prywatnym domu powinna odbywać się w ścisłej zgodności z obowiązującymi normami i przepisami, które zostaną omówione poniżej.

Często w celu pozbycia się wilgoci niezbędne jest rozwiercanie komina, poszerzenie średnicy komina wentylacyjnego poprzez jego frezowanie usprawnia wentylację naturalną w domu lub mieszkaniu. Uszczelnianie komina warto zawsze wykonać gdy widzimy problemy ze szczelnością kanałów spalinowych.

Wymagana jest wentylacja

Kłopoty z wdrożeniem sprawnego systemu zwalniania lokali właścicieli ich domków jeszcze nie tak dawno. Wcześniej mały kanał wentylacyjny w prywatnym domu dobrze radził sobie z przydzielonymi mu zadaniami. W końcu ściany ceglanych i drewnianych okien doskonale znosiły powietrze niezbędne do wentylacji.

Jednak w nowoczesnym budownictwie stosuje się głównie „pojawiające się” materiały:

 • okna polimerowe, które zapobiegają szczelinom i pęknięciom;
 • konstrukcje ramowe zabezpieczone membranami polietylenowymi;
 • dachy z foliami paro i wiatroodpornymi.

Wszystkie wymienione elementy budynku całkowicie blokują naturalny przepływ powietrza. W efekcie wzrasta wilgotność, która prowadzi do pojawienia się skroplin z szyb, wilgoci na ścianach i pleśni w rogach pomieszczeń.

Uwaga na wykwity od wilgoci w domu

wykwity wilgoć grzyb pleśń
wykwity wilgoć grzyb pleśń

Z podobnymi problemami borykają się lokatorzy starych domów, zamieniając drewniane okna na plastikowe własnymi rękami i nie dbając o projekt kanałów wentylacyjnych nawiewnych.

Elementy sieci wentylacyjnej

Centralny kanał wywiewny

Instrukcja regulująca budowę poszczególnych mieszkań stwierdza, że ​​wentylacja kanałowa powinna być zapewniona na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. Jeśli z jakiegoś powodu nie zostało to zrobione, w końcowym budynku można zapewnić system odzyskiwania i usuwania powietrza. Dzięki temu wykorzystywane są gotowe kanały wentylacyjne.

Przed zamontowaniem kanałów centralnych i obwodowych należy określić rodzaj systemu wymiany powietrza:

 • naturalny – w nowoczesnym prywatnym domu wpływ jest niewielki, ponieważ hermetyczne systemy okienne nie pozwalają na przepływ świeżego powietrza, a spadki temperatury w zimnych porach roku zmniejszają wydajność trakcji;
 • dostawa – nadaje się do domów prywatnych o powierzchni do 300 metrów kwadratowych;
 • nawiew wywiewu jest najbardziej wydajnym systemem odzysku, nie tylko do przewietrzenia wszystkich pomieszczeń, ale również do stworzenia komfortowej temperatury.

Układ wentylacji mechanicznej.

Instalacja wymuszonego przepływu świeżego powietrza i usuwania mas powietrza zanieczyszczonego powinna być wykonana zgodnie z następującymi zasadami:

 • Na dachu prywatnego domu (najczęściej w strefie kuchennej) zamontowano dwa kanały wentylacyjne, które będą podstawą całego przyszłego systemu. Jedna z nich służy do zasysania powietrza, a druga do usuwania go z pomieszczeń.
 • Kanał wyciągowy wyposażony jest w wentylator elektryczny wyposażony w elektroniczny układ zasilania i wyłączania. Przełączanie trybów odbywa się na podstawie informacji z zewnętrznych czujników monitorujących wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu.
 • Wejścia do wewnętrznych kanałów wentylacyjnych wewnątrz lokalu należy zamontować w taki sposób, aby powietrze napływające wchodziło do pomieszczeń mieszkalnych (sypialni, salonu), przechodziło przez korytarz, kuchnię i węzeł sanitarny, gdzie wchodzi do specjalnie wyposażonego obudowy.

Układ wlotu powietrza

Jak wspomniano powyżej, bardzo problematyczne są kanały wentylacyjne już wybudowanego domu. W takim przypadku będzie musiał naprawić dziury w ścianach, a w niektórych przypadkach jest to niemożliwe, lub podłączyć kanały w sposób otwarty, na co bardzo niekorzystnie wpływa wnętrze.

układ wlotu powietrza
układ wlotu powietrza

Najlepszą opcją jest zbudowanie kanałów powietrznych na poddaszu, a ich wyjścia powinny być zainstalowane na suficie, maskując brzydkie dziury ozdobnymi kratkami.

Kanały powietrzne w kotłowni

Jedną z cech prywatnego domu jest obecność kotła, kotłowni. Często jest instalowany w kuchni, ale czasami zapewnia się specjalne pomieszczenie – kotłownię. Powinien być również wyposażony w sprawny system usuwania powietrza zanieczyszczonego produktami spalania.

Przy produkcji systemu wentylacyjnego kotłownia powinna spełniać następujące zasady:

 • Z pomieszczenia wychodzą dwa kanały wentylacyjne. Jeden usunie produkty spalania, drugi do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu.
 • W kanale nie jest wymagany żaden kanał do usuwania dymu. Ciągle będzie zawodził.
 • Mieszanina gazów wypuszczana przez kanał wentylacyjny, dużo gorącego powietrza z otoczenia. Dlatego na ściankach rury może stale tworzyć się wilgoć, co niekorzystnie wpływa na pracę kotła. Aby temu zapobiec, rurę należy zaizolować matami mineralnymi.
 • Kanał wentylacyjny jest zaprojektowany tak, aby pomieścić pomieszczenie, w przeciwieństwie do tego pożądane jest zainstalowanie wentylatora, który może obracać się w obu kierunkach. Zwiększy to objętość napływającego i wychodzącego powietrza.

Nasze metody rozwiercania kominów pomogły już mieszkańcom miast: Zbrosławice, Tworóg, Połomia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Gierałtowice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzierzyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Długomiłowice, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Głubczyce, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Nowa Cerkiew, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Olesno, Opatowice, Orzech, Orzesze, Opole, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Pątnów, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Starokrzepice, Stolarzowice, Strąków, Strzybnica, Strzelce Opolskie, Sucha, Szałsza, Stare Koźle, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnkowa, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tworóg Mały, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zajączki Drugie, Załęcze Małe, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żerniki, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Kominek i kocioł grzewczy a wentylacja wentylacyjny

Jeśli instalujesz kominek lub piec na paliwo stałe w jakimkolwiek pomieszczeniu mieszkalnym, należy podjąć dodatkowe środki, aby zapewnić usunięcie czystego powietrza i produktów spalania.

Stworzy to najkorzystniejsze warunki do całkowitego spalania drewna lub węgla, ponieważ wiadomo, że płomień bez tlenu nie może istnieć.

Ponadto przy nieefektywnej pracy systemu wentylacyjnego i braku tlenu wydalane są spalanie, tlenek węgla i inne niebezpieczne produkty, które gromadzą się w pomieszczeniach mogą szkodzić ich zdrowiu, a nawet powodować śmierć.

Frezowanie kominów w nowych lokalizacjach Śląska i Opolszczyzny

Frez-Daw, firma renomowana za wysoką jakość usług w zakresie naprawy i renowacji starych kominów, w tym wykonanych z cegły, ogłosiła plany strategicznej ekspansji. W ramach decyzji zarządu, przedsiębiorstwo to rozszerzy swoje usługi na nowe regiony, aby dotrzeć do większej liczby klientów i zapewnić im specjalistyczną obsługę w naprawie i odnowie kominów.

Kontakt dotyczący usług renowacji i naprawy kominów: +48 603-677-754

Wśród nowych lokalizacji, gdzie firma będzie oferować swoje usługi, znajdują się miasta Częstochowa i Lubliniec oraz okoliczne miejscowości. Obszary, na które Frez-Daw skieruje swoje działania, to:

 • Częstochowa z Blachownią, Koniecpolem, Olsztynem, Przyrowem, Mykanowem, Poczesną, Konopiskami, Mstowem, Rędzinami, Janowem, Kamienicą Polską, Lelowem, Kruszyną, Dąbrową Zieloną, Starczą,
 • Lubliniec z Woźnikami, Boronowem, Ciasną, Herbami, Kochanowicami, Koszęcinem, Pawonkowem.

Celem tej ekspansji jest nie tylko zwiększenie zasięgu geograficznego firmy, ale również poprawa dostępności jej wysokiej jakości usług dla klientów na nowych terenach. Dzięki temu mieszkańcy tych regionów zyskają dostęp do doświadczenia i wiedzy specjalistycznej Frez-Daw w zakresie naprawy, renowacji, frezowania kominów oraz instalacji wkładów kominowych, co zapewni bezpieczeństwo i efektywność ich systemów ogrzewania.

Zapotrzebowanie na usługi firmy w zakresie naprawy i rozwiercania kominów jest znaczące w wielu miejscowościach, w tym w Częstochowie i jej okolicach, takich jak Blachownia, Koniecpol, Olsztyn, Przyrów, jak również w Lublińcu i jego okolicach, w tym Woźnikach, Boronowie, Ciasnej, Herbami, Kochanowicami. W tych miejscach, ze względu na wiele starszych budynków i tradycyjne systemy ogrzewania, istnieje duże zapotrzebowanie na profesjonalne usługi związane z kominami. Ekspansja działalności Frez-Daw może znacząco przyczynić się do zaspokojenia tych potrzeb, oferując mieszkańcom specjalistyczne usługi naprawy i renowacji kominów.

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz