Wentylacja rekuperacyjna, utrzymuj czyste powietrze w domu bez strat ciepła

Przyjemne i zdrowe życie wymaga świeżego powietrza, ale zimą tracimy niepotrzebnie ciepło podczas wietrzenia okien, nawet jeśli ściany i przedmioty w mieszkaniu nie wychładzają się przy odpowiedniej wentylacji, więc temperatura szybko wraca do normy. Znacznie bardziej odpowiednia jest jednak rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Dodatkowo jest jeszcze jedna rzecz, przy obecnym trendzie termoizolacji i maksymalnym wzroście izolacyjności budynków we wszystkich kierunkach znowu trzeba pomyśleć o wentylacji, przy pęknięciach nie jest to już możliwe.

Montaż rekuperacji Wielowieś
Montaż rekuperacji Wielowieś
  • Montaż rekuperacji
  • Instalacja rekuperacji
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena
  • Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła
  • Instalacja rekuperatora Śląsk
  • Montaż rekuperatora Śląsk

Czyste powietrze jest najważniejsze

Dzięki nowoczesnym rekuperatorom świeże i  czyste powietrze staje się bardziej przystępne, nawet bez wysiłku, co oznacza, że ​​sami nie musimy przez cały czas nic robić fizycznie, żeby się wietrzyć. I to właśnie rekuperacja (jednostki centralne i zdecentralizowane) ma ogromną przewagę nad innymi technologiami pod względem oszczędności ciepła. Jednocześnie jednostki rekuperacyjne są teraz instalowane również podczas przebudowy budynków, nie tylko w nowych konstrukcjach.

Rekuperacja = odzysk ciepła

Rekuperacja jest więc odzyskiem ciepła. Oznacza to, że doprowadzone świeże powietrze przez wymiennik rekuperacyjny, który znajduje się wewnątrz centrali wentylacyjnej. A z drugiej strony wchodzi do niego ciepłe powietrze wywiewane z wnętrza budynku. Dwa kanały powietrzne są doskonale oddzielone od siebie systemem kanałów, aby zapobiec cofaniu się zapachów z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Przez ścianki kanałów ciepło z powietrza wywiewanego przechodzi następnie do powietrza nawiewanego, czyli zostaje w ten sposób wstępnie podgrzane. Jednocześnie wymienniki rekuperacyjne osiągają dziś wysoką sprawność wymiany ciepła, zwykle około 90%.

Dostosowanie starych przewodów kominowych na potrzeby rekuperacji nie jest skomplikowane. Usługi tego typu czyli rozwiercanie, rozwiertywanie, poszerzanie i frezowanie kominów oferuje Firma Frez-Daw – tel.: +48 603-677-754 . Więcej o dostosowywaniu przewodów spalinowych na potrzeby wentylacji i rekuperacji znajdziesz tutaj: Przewody spalinowe na potrzeby systemu rekuperacji – Frez-Daw – Specjalistyczne Usługi Budowlane

rekuperacja - czyste powietrze w domu
rekuperacja – czyste powietrze w domu

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Sprawność rekuperacji

Jaka jest więc skuteczność rekuperacji? Współczynnik odzysku ciepła odpadowego do wstępnego podgrzewania zimnego, świeżego powietrza. Efektywność odzyskiwania musi logicznie wynosić od 0 do 100%. Sprawność zerowa to sprawność otwartego okna, a 100% sprawność, która jest technicznie niewykonalna, zostałaby osiągnięta, gdyby powietrze wlotowe zostało podgrzane do tej samej temperatury co powietrze wywiewane. Pomieszczenia byłyby wtedy wentylowane bez strat energii.

Rzeczywista sprawność rekuperacji w powszechnie dostępnych centralach wentylacyjnych waha się od 30 do 90%, natomiast sprawność powyżej 60% uważana jest za dobrą, powyżej 80% za szczytową. Dla najmocniejszych jednostek waha się od 75% do 95% (w zależności od wielkości jednostki, przepływu powietrza i rodzaju wymiennika ciepła).

Wymienniki rekuperacyjne

Rekuperacyjne wymienniki ciepła najczęściej montuje się bezpośrednio w centralach wentylacyjnych. Dzięki temu rekuperację można zastosować praktycznie we wszystkich typach budynków z niezbędną higienicznie wentylacją, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz innych typach budynków. Na przykład publiczne kryte baseny i budynki przemysłowe.

Weźmy praktyczny przykład. Powietrze wywiewane ma temperaturę 22°C i wstępnie podgrzewa powietrze nawiewane z zewnątrz od temperatury np. -5°C do ok. 20°C. Jest więc jasne, że RECOVERY jest niezbędną częścią całego systemu HVAC, ale nie jest w stanie samodzielnie ogrzać wnętrz, bez ogrzewania straty i tak by się zwiększały. Jednak znacznie zmniejszy ilość energii potrzebnej do podgrzania świeżego powietrza do temperatury wnętrza. Tu jednak kończą się techniczne możliwości RECOVERY. Instalacja grzewcza musi pokryć straty ciepła budynku poprzez penetrację, ewentualną infiltrację i dogrzanie powietrza po rekuperacji do temperatury pokojowej.

Montaż rekuperacji Wielowieś
Montaż rekuperacji Wielowieś


Centralna rekuperacja powietrza z silnikami EC

Centralne rekuperatory z silnikami EC osiągają wysoki przepływ powietrza (ponad 300 m3/godz.) i reprezentują nową generację systemów rekuperacji i wentylacji dla całego domu. Łączą ciągłą wentylację z najbardziej progresywnym systemem rekuperacji. Bez strat energii z łatwością usuwa z domu zanieczyszczone powietrze i nieprzyjemne zapachy z kuchni, łazienki i toalety oraz zapewnia stały dopływ czystego, przefiltrowanego powietrza. Pozwala to oddychać zawsze świeżym powietrzem zewnętrznym przy zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego w domu i minimalnych kosztów eksploatacji. Jednocześnie zapewniają ciągłą wentylację nawet przy całkowitym zamknięciu domu (wakacje, wyjazdy wakacyjne itp.). Dostawa obejmuje wyświetlacz LCD oraz wygodny pilot. Urządzenie można podłączyć do rur stałych i elastycznych, istnieje również możliwość dokupienia zamiennego filtra zasilającego i spustowego, które wchodzą w skład dostawy.

W instalacjach centralnej rekuperacji powietrza z silnikami EC (tzn. z energooszczędnymi silnikami z magnesami trwałymi) klapy zwrotne i zawory zwrotne stosuje się w różnych elementach w celu zapewnienia właściwej pracy systemu.

Klapy zwrotne zazwyczaj znajdują się na końcu każdej wyprowadzki powietrza z pomieszczenia. Ich zadaniem jest uniemożliwienie cofania się powietrza nawiewanego z jednego pomieszczenia do drugiego przez wyprowadzkę wentylacyjną, w przypadku gdy w danym pomieszczeniu występuje wyższe ciśnienie powietrza niż w pomieszczeniu sąsiadującym. Klapy zwrotne stosowane w instalacjach rekuperacji powietrza są zwykle automatyczne i działają na zasadzie różnicy ciśnień – otwierają się, gdy ciśnienie powietrza z wyprowadzki jest wyższe niż z pomieszczenia, a zamykają się, gdy ciśnienie jest niższe.

Zawory zwrotne stosuje się w obu kanałach powietrza – zarówno w kanale nawiewnym, jak i wywiewnym. Ich zadaniem jest zapobieganie cofaniu się powietrza, szczególnie w przypadku gdy rekuperator przestaje działać, na przykład z powodu awarii lub zablokowania się filtra powietrza. Wtedy zawory zwrotne zamykają się automatycznie, uniemożliwiając cofanie się powietrza i zapobiegając rozprzestrzenianiu się zapachów i zanieczyszczeń.

Klapy zwrotne i zawory zwrotne są ważnymi elementami systemu centralnej rekuperacji powietrza, które pozwala na zapewnienie właściwej wentylacji i ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia czy pyły.

Silniki EC mają wiele zalet. Bezproblemowa kontrola prędkości od 0 do 100% mocy, z doskonałą wydajnością w całym zakresie. Żywotność silnika jest długa przy minimalnym ryzyku przegrzania, niższym poziomie hałasu podczas regulacji w porównaniu z silnikami prądu przemiennego i do 30% oszczędności energii. Rozruch od minimum do maksimum jest płynny, więc nie jest potrzebny prąd rozruchowy, jak w przypadku silników AC.
Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz