Oprócz funkcji czysto praktycznych, takich jak ochrona przestrzeni osobistej przed wzrokiem ciekawskich i wnikaniem niechcianych gości, ogrodzenie spełnia równie ważną funkcję estetyczną. Dobre ogrodzenie powinno pasować do otoczenia i nie wyglądać jak obce elementy na tle ogólnej kompozycji architektonicznej.

Produkcja oraz montaż ogrodzeń:

Szeroka gama stosowana w dzisiejszych konstrukcjach ogrodzeń daje pełną swobodę twórczej myśli i wyobraźni. A lekcje mistrzowskie z krokową konwersją ogrodzenia, nawet początkujący, pozwalają stworzyć niezależne ogrodzenie dla domu lub działki. W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje, jak zrobić ogrodzenie własnymi rękami.

Kamienne ogrodzenie własnymi rękami

Jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy ogrodzeń pozostaje kamień. Pod względem niezawodności i trwałości kamień znacznie przewyższa inne materiały do ​​budowy ogrodzeń. Z głębi wieków dotarły do ​​nas kamienne budowle obronne. Jak stworzyć kamienne ogrodzenie własnymi rękami?

Etapy budowy

Cały proces tworzenia kamiennego ogrodzenia składa się z następujących kroków:

 1. Układ i znakowanie
 2. Podstawa zakładki.
 3. Studia
 4. Cegła. 

Planowanie

Przede wszystkim tworzymy wstępny rysunek, określając wysokość i długość konstrukcji, a także nazwę układu bramy i furtki.

Cechowanie. 

Zwracamy uwagę na granice działki , która będzie ogrodzona płotem prowadzonym przez jego narożniki. Między nimi zerwij drut i tam, gdzie rysunek przewiduje położenie kolumn, obstawiaj dodatkowe zakłady. Odległość między kolumnami wsporczymi nie może przekraczać 2,5 m.

Podstawy. 

Postępuj zgodnie z oznaczeniem, przejdź do kopania rowu fundamentowego. Mocno naciągnięte nici pozwalają uzyskać płaskie linie podczas wykopów. Ogrodzenie kamienne – podbudowa ciężkiej konstrukcji , Aby uniknąć wysyłania w przyszłości. Wykop ma głębokość od 60 do 70 cm. Jeśli jednak wysokość ogrodzenia przekracza 2 m, to z każdym dodatkowym miernikiem wysokości głębokość fundamentu wzrasta o 10 cm. Szerokość zależy od wielkości kamienia, ale średnio nie przekracza 40 cm.

Przed wypełnieniem fundamentu na dnie wykopu umieść poduszkę na piasku budowlanym . Jest dobrze zaczepiony i nadal wzmacnia fundamenty okuć sekcji środkowej. Nakładamy warstwę hydroizolacji , rozłożyliśmy szalunek i na koniec przystępujemy do wypełniania. W zależności od marki betonu fundament chwyci i uzyska wymaganą twardość w ciągu 15-30 dni. W chłodne dni ma więcej czasu na zamarznięcie. W gorącym powietrzu traci się wilgoć, która jest niezbędna do procesów hartowania. Dlatego latem po wypełnieniu konieczne jest zakrycie podkładu grubymi plandekami i regularne nawilżanie.

Studia

Po utwardzeniu fundamentu przechodzimy do budowy filarów. Aby stworzyć kamienne ogrodzenie własnymi rękami, powinieneś wybrać odpowiedni materiał. Z braku doświadczenia zaleca się, aby filary wystawały z kamieni ciętych o gładkich krawędziach. Trudniej rozłożyć krawędź, ale pozwala na stworzenie niepowtarzalnego projektu.

Wykonujemy szalunek dla dolnej warstwy i układamy na nim kamienie płaską stroną na zewnątrz, starając się włożyć je jak najwięcej. Gęsta mieszanka cementowa Wypełnij między kamieniami. Gdy mieszanka trafi na powierzchnię kamienia, usuwamy ją metalową szczotką dopiero po całkowitym wyschnięciu i bez wody. Ułóż wszystkie kolejne szeregi w podobny sposób.

Układanie – zasady

Układ jest wykonany w tej samej technologii, co konstrukcja słupów. Aby nadać mieszance estetyczny wygląd, dodaj suchy barwnik. Pod koniec pracy wąskie szpatułki wykonują szwy.

Ogrodzenie murowane własnymi rękami

Ogrodzenie murowane to nie tylko niezawodne ogrodzenie domu. Budynki murowane ze względu na swoje walory estetyczne prezentują się stylowo i zwięźle. A prawidłowy geometryczny kształt materiału pozwala nawet początkującemu stworzyć ceglane ogrodzenie własnymi rękami.

Ponieważ cegła nie jest tanią przyjemnością, ważnym etapem budowy jest ocena potrzebnych materiałów. Ilość płytek obliczana jest według następujących parametrów:

 • grubość ściany (jedna lub dwie cegły);
 • wysokość;
 • długość ogrodzenia.

Następujące etapy pracy:

 1. Cechowanie. 
 2. Instrument finansowania
 3. Konstrukcja kolumny z cegły

Po przypisaniu tagów i wpisów kolumn udajemy się do ruin wykopu i pionowych podpór do wiercenia pocztówek. Głębokość wykopu wynosi 40 – 45 cm, w zależności od grubości warstwy buforowej piasku lub ruin głębokość wykopów wynosi około 1,5 m. Średnica otworu musi przekraczać średnicę przekroju metalowego wspornika 15-20 cm. Polacy są gotowi do wejścia.

Świeże biodra, po ułożeniu poduszki z piasku i wzmocnieniu podkładu. Tworzymy warstwę hydroizolacyjną, która zapobiega wyciekaniu wilgoci z mieszanki cementowej. Powstałą podstawę wlewa się do betonu, nie zapominając o wypełnieniu go i otworów wokół kolumn, mieszanką wypełniającą w procesie wypełniania.

Ogrodzenie z profesjonalnej podłogi do samodzielnego wykonania

Jeśli potrzebujesz szybko, bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów chronić swoją witrynę przed podważaniem obrazów, najlepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie z tektury falistej. Ten materiał ma kilka zalet:

 • ogrodzenia wykonane z profesjonalnych podłóg są trwałe i trwałe;
 • różni się od stabilności niekorzystnych czynników naturalnych;
 • mieć dobrą izolację akustyczną;
 • nie jest wymagana szczególna opieka;
 • z powodzeniem przystosowany do dowolnego satelity;
 • dostępne w cenie;
 • instalacja ogrodzenia z profesjonalnego arkusza nie wymaga specjalnego przeszkolenia.

Profesjonalny hotel to świetna opcja na ogrodzenia ogrodu lub daczy. Korzystając z poniższych instrukcji budowy, możesz łatwo wykonać takie ogrodzenie w domu.

Etapy budowy

 1. Układ i znakowanie
 2. Montaż wsporników pionowych
 3. Opóźnienie poziome urządzenia.
 4. Profesjonalny montaż podłogowy

Układ i znakowanie

Aby przymocować ogrodzenie z profesjonalnej podłogi własnymi rękami, możesz obejść się bez wstępnego rysunku. Wystarczy zmierzyć działkę na całym obwodzie, określić lokalizację, w której będzie ona znajdować się i dokonać oznakowania. Podczas oznaczania narożników i stojaków pionowych odległość między nimi nie może przekraczać 3 m. Miejsce na bramkę pozostaje wolne.

We wskazanych punktach we wnęce, której głębokość powinna wynosić 1/3 wysokości stojaka. Średnica musi przekraczać przekrój o średnicy 15-20 cm. Można stosować rury i przekroje okrągłe i kwadratowe. Podpory ustawiamy ściśle w pionie za pomocą poziomicy. Zasypiam na dnie piasku lub żwiru i wypełniam betonem.

Po 3-4 dniach, po całkowitym wyschnięciu betonu, opóźniacze poprzeczne są spawane do stojaków pionowych z takim samym opóźnieniem na każdy metr wysokości ogrodzenia.

Podsumowując, dla ostatecznej ramy, profesjonalne arkusze podłogowe, ich obróbka, pokrywa się z jedną głębokością fali. Odpowietrzające wolnostojące szuflady lub nity o rozstawie 50 cm. Zarysowania powstałe podczas pracy, pomaluj farbą z kanistra lub powłokę podkładową, aby zapobiec korozji.

Ogrodzenie wzgórza, jak to zrobić

Eko-zwolennicy pokochają ogrodzenie Górny, które jest nie tylko oryginalnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem przy stawianiu ogrodzenia.  to resztkowe tanie drewno powstałe w wyniku podłużnego podziału kłody. Jedna jego powierzchnia jest gładka, a druga wypukła z resztkami kory. Im większa powierzchnia, tym niższa wartość materiału.

Pompuj doły przy podporze pionowej na głębokość zamarzania gleby (1 – 1,5 m). Jako podpory można również użyć metalowych rur i drewnianych słupów. W tym ostatnim przypadku słupy muszą być wytłoczone gorącymi żywicami lub pokryte lakierem do wysokości w ziemi. Używając poziomu, zainstaluj stojak ściśle pionowo i wypełnij betonem.

Poprzeczki nie zawsze są potrzebne. Ich potrzeba pojawia się tylko wtedy, gdy blachy do pieczenia są połączone pionowo. Dzięki mocowaniu poziomemu można je mocować bezpośrednio do wsporników pionowych.

Sposób ułożenia góry zależy tylko od Twojej wyobraźni. Deski można ustawić na penetrację lub szczelinę, w pionie lub poziomie. Podczas układania wąsów deski powinny znajdować się na sobie mniej niż 2 cm, ponieważ powinno wyschnąć 1,5 cm. Przy pionowym ułożeniu poprzeczek ich górna krawędź może być gładka lub kręcona.

Przedłuż życie Poniższe zalecenia pomogą w gorączce:

 1. Nie używaj zbyt szerokich desek: z czasem pękają, co pogarsza wytrzymałość i wygląd ogrodzenia.
 2. Ostateczne ogrodzenie powinno być pokryte farbą lub lakierem: w ten sposób można nie tylko nadać mu estetyczny wygląd, ale także stworzyć barierę przed gniciem.
 3. Zamontuj podwójny dach nad ogrodzeniem: podkreśla styl retro i chroni przed wilgocią przed ogrodzeniem.

Ogrodzenie bambusowe własnymi rękami

Chcesz wyróżnić swoją witrynę na tle smutnych ogrodzeń? Wtedy ogrodzenie jest bambusowe – tego potrzebujesz. Ta egzotyczna roślina nada Twojemu zespołowi architektonicznemu nutę oryginalności. Ogrodzenie z bambusa będzie wyglądało stylowo i zabawnie. Jak zrobić takie ogrodzenie własnymi rękami? Nasze szkolenie fotograficzne pomoże Ci łatwo poradzić sobie z zadaniem.

Montaż wsporników pionowych

W zaznaczonych miejscach wykopana jest wnęka 1/3 wysokości kolumny. Aby zapobiec gniciu drewna, zobacz lub przykryj bitumiczną masą bitumiczną tę część filaru, która będzie w ziemi. Podporę ustawiamy ściśle pionowo za pomocą poziomu lub pionu. Wypełnij spód warstwy piasku lub żwiru i wlej mieszankę cementową. Wyjeżdżamy na 3-4 dni przed odbiorem betonu.

Przygotowanie drewnianej ramy

W kolumnach gwóźdź metalowe części hipoteczne, które utrzymają drewnianą ramę. Szczegóły sąsiednich filarów powinny być na tym samym poziomie. Aby to osiągnąć, użyj planszy i poziomu.

Deski poziome wyłączają żądaną długość i umieszczają je w częściach hipotecznych na kolumnach. Następnie przystąp do montażu pionowych desek x. Przymocuj je poziomymi deskami ze stopniem nie większym niż 1 m.

Zamontuj bambusową tarczę

Gotową drewnianą ramę zdejmujemy z pionowych podpór i umieszczamy w kozach. Opraw rogi śrub za pomocą śrub, aby bambus nie wysunął się z podstawy. Bambus zaczynamy układać na stelażu, ściśle dopasowując do siebie pnie. Przymocuj bambus do podstawy. Za pomocą szerokiej deski zaznaczamy żądaną wysokość panelu bambusowego i odcinamy piłą tarczową wszystko, co jest niepotrzebne. To samo robi z drugiej krawędzi. Nasza bambusowa tarcza jest gotowa.

Zbieramy ogrodzenie

Ostateczny element ogrodzenia montowany jest w łukach i łącznikach za pomocą wkrętów samogwintujących. Lokalizacje elementów złącznych obejmują pnie bambusowe. Aby woda deszczowa nie dostała się do wnętrza walizek, na górnej krawędzi ogrodzenia umieściliśmy deski, które mocowane są do stelaży. Aby przedłużyć żywotność ogrodzenia, bambus i wszystkie elementy drewniane poddaje się obróbce podkładem antyseptycznym i pokryje wodoodpornym lakierem.

Plecione ogrodzenia robią to same

Jeśli jesteś zmęczony smutnymi betonowymi i żelaznymi ogrodzeniami, to obudowa się wyróżnia, chroniąc Twoją działkę lekkim wiklinowym wzorem, który nada Twojemu domowi lub daczy powietrza i duszpasterskiej atmosfery na zewnątrz. Sprytne ogrodzenie daczy własnymi rękami jest dość proste. Wymaga to tylko inspiracji i trochę cierpliwości. Więc czego do tego używamy?

Aby zrobić ogrodzenie z warkocza własnymi rękami, powinieneś ostrożnie traktować wybór drewna. Batony muszą być cienkie, posłuszne, ale jednocześnie trwałe. Najlepsze drzewa są uważane za najlepsze:

 • Olcha
 • Leschina.
 • Brzozowy

Istnieje wiele metod tkania ogrodzenia . Z przedstawionych tutaj schematów możesz wybrać najbardziej niezawodną opcję.

Pierwszym do produkcji ogrodzeń z wikliny jest położenie fundamentów. Aby to zrobić, w ziemię w odległości 50 – 60 cm od siebie i z głębokości 40 – 45 cm wbijane są drewniane lub metalowe ramiona o pożądanej wysokości. W takim przypadku grubość stojaków zależy bezpośrednio od grubości prętów.

Przed rozpoczęciem materiału roboczego do tkania należy zmiękczyć parę w pomieszczeniu lub w kąpieli solnej. Z tego pręta stanie się bardziej odpowiedni. Następnie idź prosto do tkactwa. Świeży pręt z drutem do pierwszego stojaka i zacznij układać go w szachownicę między pozostałymi kolumnami. Aby zapobiec procesom gnicia, splot nie może być mocno przymocowany do podłoża: pozostawiamy szczelinę 5 – 10 cm.

Ogrodzenia wiklinowe z desek

Osobnym rodzajem ogrodzenia wiklinowego jest ogrodzenie wiklinowe wykonane z desek. Takie ogrodzenie wygląda solidnie i efektownie i może służyć nie tylko do dawania, ale także do domu.

Do budowy takiego ogrodzenia wykorzystywane są wyłącznie metalowe półki pionowe, co jest z konieczności specyficzne ze względu na ich wysoki nacisk. Służy do zatrzymywania desek mocowanych do samonośnych stojaków. Podsumowując, drewno pokryte jest warstwą ochronnego mastyksu i farby.

Normy i zasady montażu ogrodzeń

W budowie ogrodzeń i ogrodzeń uwzględniono nie tylko ich smak i możliwości, ale także ogólnie przyjęte normy i przepisy:

 • Musi być wybrany materiał na ogrodzenie przy głównej autostradzie uzgodniony z lokalnymi władzami: musi być zgodny z ogólnym planem architektonicznym i nie może być ranny.
 • Wysokość. takie ogrodzenie nie powinno przekraczać 2,2 m.
 • Jeśli ogrodzenie znajduje się w odległości mniejszej niż 1,5 m od ulicy publicznej, bramę należy otworzyć wewnątrz, aby uniemożliwić ruch.

Zasady instalowania ogrodzeń między sąsiednimi przedziałami:

 • Maksymalna dopuszczalna wysokość. – 2,2 m.
 • Jednocześnie wysokość głuchych Ogrodzeń nie powinna przekraczać 0,75 m, a reszta ogrodzenia powinna być kratą lub kratą. W przeciwnym razie pisemna zgoda sąsiadów.
 • Bez zgody sąsiadów możliwe jest stworzenie bariery głuchej o wysokości do 2,2 m z materiałów gościnnych .
 • Grubość ogrodzenia zwiększa się tylko kosztem Twojej witryny.
 • Budowa głuchego ogrodzenia wymaga zainstalowania drenażu, aby uniknąć instalacji sąsiedniego terenu.

Jeśli zdecydujesz się zbudować ogrodzenie w daczy własnymi rękami, należy wziąć pod uwagę następujące standardy układu:

 • wysokość ogrodzenia oddzielającego działkę od ulicy może sięgać 2 m;
 • decyzją Zgromadzenia Garden Partnership ogrodzenie może być wykonane z materiałów głuchych;
 • ogrodzenia w sąsiednich miejscach nie powinny przekraczać 1,5 mi powinny być odporne na lekkość.

Stawki ogniotrwałe

Normy ogniotrwałe są regulowane przez Normy PPOŻ. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego minimalne odległości między budynkami zależą od materiału, z którego są wykonane:

 • W przypadku konstrukcji betonowych i kamiennych odległość ta wynosi 6 m.
 • Jeśli konstrukcje betonowe, kamienne lub żelazne są elementami drewnianymi, minimalna odległość wzrasta do 8 m.
 • Dzięki drewnianym konstrukcjom odległość ta wynosi 15 m.

Przy budowie ogrodzenia właściciele domków i domów prywatnych będą musieli wziąć pod uwagę postanowienia wspólnego przedsięwzięcia dotyczące:

 • przejrzystość zabezpieczenia;
 • normy przeciwpożarowe;
 • zasady sanitarne.

Wysokość ogrodzenia ogrodzenia nie jest określona w Kodeksie zasad (kwestię tę reguluje PN). Ze względu na przejrzystość projektu ogrodzenia radzimy. Dlatego w porozumieniu między sąsiadami te parametry ogrodzenia można zmienić zgodnie z własnymi życzeniami. W zakresie norm przeciwpożarowych i sanitarnych są to surowe wymagania, które wpływają na bezpieczeństwo. Korzystanie z zasad jest tutaj niedozwolone.

Kolejny ważny niuans. Chociaż większość postanowień Wspólnego Przedsięwzięcia to zalecenia, opierają się na projektach rozwojowych, a statut ogrodu i partnerstwa ogród-kraj jest spisany. A wymagania tych dokumentów są już obowiązkowe do wykonania. Jeśli więc między działkami Snt zostanie zbudowane ogrodzenie, należy również wziąć pod uwagę punkty zawarte w karcie partnerstwa.

Ponadto administracja lokalna może formułować własne wymagania dotyczące ogrodzenia w oparciu o wspólne przedsięwzięcie. Te formuły są również brane pod uwagę.

Jak zacząć budować ogrodzenie

Jeśli uważasz, że prace związane z instalacją ogrodzenia zaczynają się od znacznika fabuły pod zapisami, to się mylisz. Nie można po prostu zaakceptować i postawić ogrodzenia między sąsiadami na wsi lub wokół prywatnego domu. Musisz najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie.

Podajemy instrukcje krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Koordynuje granice terenu z sąsiednimi właścicielami.W tym celu zaplanowano pierwsze badania – Kataster i Midree, aby określić różnicę między działkami. Następnie podpisz aktorów ustawy o koordynacji granic lądowych. Jeśli istnieje spór o to, gdzie przyciąga obszar, sprawa geodety. Sprawi wszystko, miłosierdzie i stopi według dokumentów lądowych.
 2. Zestaw z parametrami ogrodzenia.Zapewnij przejrzystość i wysokość ogrodzenia, jeśli odbiegają one od zasad określonych w Kodeksie i lokalnej administracji. Zarejestruj się u właścicieli powiązanych witryn. Odpowiednie działanie lub umowa.
 3. Uzyskaj oficjalną zgodę.Przejdź do sekcji Architektura administracji lokalnej. Zabierz ze sobą:
  • dokumenty dotyczące gruntów;
  • plany katastralne i graniczne;
  • ustawa o koordynacji granic lądowych;
  • uzgodnienie lub działanie w celu skoordynowania parametrów ogrodzenia.
  Tam podpisują oświadczenie w imieniu szefa administracji. Po przejrzeniu dokumentów otrzymasz pozwolenie. Pamiętaj, że może to opóźnić się o miesiąc.

Czy można obejść się bez tych wszystkich kroków? Teoretycznie – tak, ale ponieważ jest to nielegalne – poczekaj na problemy:

 • Sąsiedzi mogą pozywać, jeśli nie zgadzają się ze ścianami materiałów biurowych, wysokością ogrodzenia lub jego twardą powierzchnią. Szanse na wygranie sprawy są duże.
 • Ogrodzenie zbudowane bez udekorowanego pozwolenia będzie uważane za nieodnotowane. 

Zalety ogrodzeń falistych

 • łatwy materiał i instalacja;
 • siła (sztywność);
 • odporność na korozję;
 • równomierne i bardzo powolne spalanie (np. lakier na samochodzie);
 • estetyczny wygląd;
 • konserwacja;
 • długa żywotność;
 • stosunkowo niska cena.

 Obsługujemy miejscowości :

Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomnia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzieżyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Kopienica, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelece Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Oceń:

Autor: Tomasz Lubicz